Zayıflamak için aşırı yeme ve aşırı yeme isteğinin üstesinden gelmek

Kilo vermek istiyorum ama bir türlü aşırı yeme isteğinden kurtulamıyorum diyorsanız aşağıda zayıflamak için ve  aşırı yemenin zararlarını durdurmak için yapılması gereken zayıflama yöntemlerini uygularsanız zayıflama konusunda size katkımızın bulunacağı kanaatindeyiz.

*Öğünleri kesinlikle atlamamaya çalışın. Sağlıklı bir ağırlığa sahip olan insanların genellikle üç ana iki ara öğün tükettikleri bilinir. Yapılması gereken de budur. Çünkü, bir öğünü atladığınızda sonraki öğünde daha çok yersiniz.

*Kilo vermenin yollarını düşünüyorsanız bir şeyler yerken öncelikle her zamankinden daha yavaş yemeye çalışın. Zamanınızı değerlendirin. Mesela masadaki kişilerle konuşun. Ara sıra kaşık ve çatalınızı masaya koyarak ağzınızdaki yemeği çiğnemeği, bazen durarak yediğiniz şeyden zevk almayı öğrenin.

*Ne yediğinizi unutmamak için kesinlikle dikkat dağıtıcı şeyler yaparken atıştırmamaya çalışın. Mesela televizyon karşısında, telefonla konuşurken, ya da bir şeyler okurken nekadar yediğinizi unutursunuz. Bu yüzden yemek yerken bu tür faaliyetlerden de kaçınmakta çok büyük yarar göreceksiniz.

*Ana öğünleri ve ara atıştırmalarınızı evinizde belirlediğiniz bir yerde yiyin. Yemek yemek istemeğe başlamadan önce yemekleri masadan kaldırın.

*Tabağınızı ocakta doldurun ve yemek yemek için oturmadan önce artan yemekleri kaldırın. Bu, sırf masada olduğu için iki porsiyon yemekten kaçınmanızı sağlarken sadece size ayrılmış porsiyonları yemenizi sağlayacaktır.

*Yemek yemek yerine başka şeyler yapın. Kaygılıysanız bir arkadaşınızı telefonla arayın. Stresleyliyseniz yürüyüşe çıkın. Yerinizde duramıyorsanız dantel, örgü ya da fotoğrafları albüme yerleştirmek gibi bir uğraş edinin.

*Yeme ihtiyacınızı ve yeme sebebinizi değerlendirmeye çalışın. Mesela yemek günlüğü tutabilirsiniz. Eğer sorununuzu belirlemede zorluk yaşıyorsanız uzman bir diyetisyenden yardım almanızda da fayda var.

Okunma: 2.478

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.