Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurt’un zararlı bakterilerin üremesini engelleyici özelliğinden bahseden Aynes Genel Müdür Yardımıcısı Orhan Durak yoğurdun diğer faydalarını şöyle saydı:

En önemli özelliği sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamasıdır bunu takiben mide rahatsızlıklarını giderici bir etki gösterir. Ayrıca diyabet sorunu olanlar için son derece faydalı bir besindir çünkü kan şekerini düzenleyici bir etki göstererek diyabeti olanlar için fayda sağlar. Yoğurdun kaymaksız ve ekşimemiş olanı tüketilmelidir.

Bağırsaklardaki dengesiz çalışmanın düzelmesinde ve ishallerde tedavi aracı olarak kullanılabilir. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri yok ederek bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle kolon kanseri olmak üzere diğer kanser türlerinin azaltılmasında etkilidir. LDL olarak bilinen kötü kolesterolün düşürülmesinde etki eder ve kandaki asit-baz dengesini sağlar.

Bazı kişilerde süt ve süt ürünlerinin tüketiminden sonra bağırsaklarda gaz problemleri yaşanabilir fakat süt ürünlerinin bağırsakları temizlediği ve gıda zehirlenmelerine karşı koruyucu bir etmen olduğunu düşünerek tüketmenizde büyük fayda var. Bağırsaklarda B vitaminlerinin bolca üretilmesini sağlar.

Rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır

Rahatlatıcı etkisi rahat bir uyku için vazgeçilmezdir. Ayrıca kalsiyum emilimini artırarak ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler gösterir. Özellikle antibiyotik kullanan hastalar yararlı bakterilerin ölmesini önlemek için yoğurt yemeye özen göstermeye dikkat etmelidirler.

Bazı kişilerde ülser veya duyarlılık sebebiyle yoğurt tüketimi sorun yaratabilir bu kişiler ise dikkat etmek koşuluyla tüketebilir.

Sağlıklı geliştirici bakteriler

İçeriğindeki inulin adlı bakteri sayesinde yoğurt alt sindirim sistemini geliştirici bir özellik gösterir. Ayrıca fermente süt ürünlerinin içinde geleneksel laktik asit bakterileri gastrointestinal sistemde yaşayamaz.

Nefes kokusunu gideriyor

Yapılan bir araştırma sonucuna göre şekersiz yoğurt nefes kokusunu gideriyor ve diş taşı ve diş eti iltihabını doğal bir şekilde tedavi edip engelliyor.

Araştırmada deneklere 6 hafta boyunca bir porsiyon yoğurt yedirildi ve bunların %80’inde hidrojen sülfit(nefes kokusuna yol açan ) düştüğü tespit edilmiştir.

Yağ yakmaya yardımcı

ABD’de yapılan bir araştırmada da, düşük kalorili rejimlerine yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların, yoğurtsuz bir diyet programı uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri ve yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edildi. Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları ortaya çıktı.

Bu içerik yoğurdun faydaları nelerdir, yoğurt faydaları nelerdir konularını barındırır.
Okunma: 4.138

1 Yorum

  1. esma 02 Eylül 2010 @ 02:12

    yoğurdu sevmiyorum ama buradaki faydalarını okuduktan sonra kendimi zorlamaya karar verdim

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.