Yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancıları arasındaki farklar

Çoğu gebe doğuma yakın aylarda meydana gelen kasılmalar ile “acaba doğum başladı mı ?” diye telaşla doktoru aramaktadır. Hakiki doğum sancısı olmayan bu yanıltıcı kasılmalara “yalancı doğum ağrıları” Braxton Hicks kontraksiyonları denir. Bu kontraksiyonlar hamileliğin son aylarında daha sıklıkla görülür. Bazılarında 24. haftadan itibarende görülmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları önceden doğum yapan kadınlarda daha erken başlamaktadır ve daha şiddetli olur. Doğum provası diyebileceğimiz Braxton Hicks kasılmaları bebeği itecek kasılmalara hazırlıktır. Bu hazırlık kasılmalarını rahatsızlık veren sancısız kasılmalar olarak hissedersiniz. Üst taraftan başlar ve yavaşça aşağıya doğru iner. Aşağı indikçe gevşerler. Bazen kasılma süresinin iki dakikaya kadar uzadığı görülebilir.

Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancılarından nasıl ayırt edilir?

Braxton Hixks kasılmaları belli bir düzen içinde değildir ve süresi kısa (15-20 saniye) olup hafif ağrılar şeklinde gözlemlenmektedir.

Gerçek doğum sancılarındaysa daha düzenli aralıklarla gidip gelen, şiddeti gittikçe artan ve araları kısalan, 45-60 saniye kadar süren, rahimde açılma ve silinmeye neden olan ağrılardır.

Bu içerik yalancı doğum sancısı, gerçek doğum sancıları, gercek dogum sancisi, yalancı doğum sancısı nasıl olur, gerçek doğum sancısı nasıl olur, yalancı doğum sancıları, yalancı doğum sancıları nasıl olur konularını barındırır.
Okunma: 10.707

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. anneyım 27 Haziran 2009 @ 21:42

    bende ıkıncı cocuguma hamıleyım o kasılmalar 5.ayda basladı su anda 7.5 aylık dahada sıddetlenıyo ılk oglumda hıc boyle olmamıstı:D

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.