Yalan söyleyen çocukların eğitimi

Yaşlara göre söylenen yalanlar nelerdir?

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Merkezi psikologlarından Sevilay Kahveci, “Çocuklar ve Yalan Söyleme Alışkanlıkları” konusu altında bazı bilgiler verdi. 3 yaşına kadar, çocukların hayal içerikli ve abartılı sözler söylemesi normal görülebilir. 4 ile 6 yaş arasındaki çocukların, cezalardan kaçma veya bir isteğinin kabul görmesini sağlama gibi nedenlerden dolayı yalan söylemesi mümkündür.

Çocuklar, bu yaşlarda kişilik gelişimlerinin büyük bir kısmını tamamlarlar. 7 ile 11 yaş arasındaki çocukların yalan söyleyebileceği konular artmıştır. Toplumda birey olarak algılanan ve değer verilen çocuk çeşitli açıkları kapatma, kendini güvende hissetme ve bazı davranışlarını saklama gereksinimi duyduğu için yalan söyleyebilir. Ergenlik çağına gelen çocuklar ise artık ailesi ile olan bağlarını koparmak veya biraz gevşetmek için çeşitli yalanlar söyleyebilir. Bu yaşlardaki çocuklar aile hayatından soğuyabilir ve iç dünyalarına yönelebilirler.

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Birçok kişi çocuğunun yalan söylediğini anlayabilir, önemli olan bu durumda nasıl davranılması gerektiğidir. Bu durumda onu cezalandırmak yerine ona yardımcı olmaya çalışmak gerekir. Yalan söylemesinin sebebi araştırılır ve gerekli uyarılar sakince yapılırsa çocuğun onuru kırılmamış olur. Çocuğa sert çıkarak yalan söylememesini sağlamak mümkün değildir, bu davranış çocuğu daha çok yalana itecektir. Böyle bir durumda da aile bireyleri arasındaki güven ve sevgi azalabilir.

Okunma: 2.246

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.