Ters rahim nedir, sebepleri, belirtileri ve tedavisi

Ters rahim nedir, sebepleri, belirtileri ve tedavisi

Ters rahim nedir, ters rahmin belirtileri nelerdir, ters rahmin sebepleri, neden olur, gebeliğe engel olur mu? Ters rahim nasıl anlaşılır?

Rahmin zihninizde şekillenmesi için ters bir şekilde duran armuda benzetebiliriz. Rahim genelde öne doğru eğik bir şekilde durmaktadır fakat bazı kadınlarda ise arkaya yatık şekilde olan rahimlere ters rahim denir.

Ters rahmin sebepleri nelerdir?

Rahim gelişimini öne doğru tamamlayamamıştır.

Rahmi yerinde ve öne doğru eğik tutan bağların doğum ile zorlanması sonucu rahim arkaya yatık bir şekle gelebilir.

Endometriyozis veya fibroidlerin neden olduğu yapışıklıklar da rahmin arkaya yatık bir şekle getirebilir.

Ters rahmin belirtileri nelerdir?


Bazı kadınlarda hiçbir belirti vermez ancak jinekolojik muayene veya transvajinal ultrasonografi ile ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise aşağıdaki rahatsızlıkları vererek kendini belli edebilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Adet sırasında ağrı

Dönem dönem bel ağrıları

İdrar yolu enfeksiyonları

Tampon kullanmada zorluk.

Ters rahim tedavi edilebilinir mi?

Ters rahim eğer cinsel ilişki sırasında ağrı ve reglde dayanılmaz şiddette ağrılara neden oluyorsa cerrahi düzeltme ameliyatını öneren doktorlar vardır fakat bu ameliyattan nasıl bir sonuç alınacağı bilinmemektedir.

Ters rahim gebe kalmaya engel olur mu?

Ters rahmin doğurganlık oranında olumsuz etkisi yoktur.

Gebelik esnasında probleme yol açar mı?

Gebelikte 10-12 haftadan sonra genellikle rahim düzelir ve doğum esnasında bir probleme neden olmaz.

Bu içerik ters rahim, ters rahim görüntüsü, ters rahim nedir, ters rahim resmi, rahim neden ters döner, rahim ters, ters rahim nasıl olur, rahmin ters olduğu nasıl anlaşılır, ters dönmüş rahim, ters rahim tedavisi, rahim ters ise, ters rahimde ilişki, rahim nedir, ters rahim ve gebelik, rahim ters olursa, ters vajina, Rahmin ters olması nasıl anlaşılır, ters rahim belirtileri, rahmim ters, rahim ters döner mi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 21 Ağu 2008 Okunma: 14.792
Benzer yazılar


7 yorum

 1. aylin

  bana da dr um ters rahmim olduğunu söyledi.transvajinal ultrasonografi yaptı ve gördü..ama çok endişeliyim..3 aydır korunmuyoruz ve hala hamile değilim..acaba bir sorun oluşturur mu? hormon testlerim ve yumurtalarım gayet iyiymiş

 2. gece

  inşallah hamile kalırsın aynı sorun bende var 4 ay önce bebeyim karnımda öldü kordon dolanmasıyla. çok şiddetli ağrılarım vardı doktara gittim rahim ters dedi doğumum çok zor olduğu için dedi. oğlum yaşasaydı şimdi 3 aylık olacaktı Allah kimseye yaşatmasın aylin.

 3. gül

  bende 4aylık hamileyim,ilk doğumdan sonra rahmimters dönmüş ama 2.ci çocuğumuda doğurdum. şimdi 3.cüye hamileyim.doğumlarım hep zor oldu.

 4. gece

  çok sağol gül beni rahatlattın

 5. hcr

  slm ben 4 aydır adet olmadım hamılede deilim bugun doktara gıttım bana rahımın ters dedı ve yumurtalıkta fonksıyon bozuklugu var dedı acaba bunu tedevısı varmı bılgısı olanlar lutfen paylassınlar sımdıden tsk ederım

 6. ece

  ters rahim hiçbir şekilde doğurganlığı etkilemez arkadaşlar

 7. Reyhan

  Ben doğum yaptıktan sonra öğrendim.Kontrole gittigim bir gün dokt.rahmimin ters oldugunu söyledi.normal dogum yaptım.yani doğum yapmaya engel degil.

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.