Ters rahim nedir, sebepleri, belirtileri ve tedavisi

Ters rahim nedir, ters rahmin belirtileri nelerdir, ters rahmin sebepleri, neden olur, gebeliğe engel olur mu? Ters rahim nasıl anlaşılır?

Rahmin zihninizde şekillenmesi için ters bir şekilde duran armuda benzetebiliriz. Rahim genelde öne doğru eğik bir şekilde durmaktadır fakat bazı kadınlarda ise arkaya yatık şekilde olan rahimlere ters rahim denir.

Ters rahmin sebepleri nelerdir?

Rahim gelişimini öne doğru tamamlayamamıştır.

Rahmi yerinde ve öne doğru eğik tutan bağların doğum ile zorlanması sonucu rahim arkaya yatık bir şekle gelebilir.

Endometriyozis veya fibroidlerin neden olduğu yapışıklıklar da rahmin arkaya yatık bir şekle getirebilir.

Ters rahmin belirtileri nelerdir?

Bazı kadınlarda hiçbir belirti vermez ancak jinekolojik muayene veya transvajinal ultrasonografi ile ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise aşağıdaki rahatsızlıkları vererek kendini belli edebilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı

Adet sırasında ağrı

Dönem dönem bel ağrıları

İdrar yolu enfeksiyonları

Tampon kullanmada zorluk.

Ters rahim tedavi edilebilinir mi?

Ters rahim eğer cinsel ilişki sırasında ağrı ve reglde dayanılmaz şiddette ağrılara neden oluyorsa cerrahi düzeltme ameliyatını öneren doktorlar vardır fakat bu ameliyattan nasıl bir sonuç alınacağı bilinmemektedir.

Ters rahim gebe kalmaya engel olur mu?

Ters rahmin doğurganlık oranında olumsuz etkisi yoktur.

Gebelik esnasında probleme yol açar mı?

Gebelikte 10-12 haftadan sonra genellikle rahim düzelir ve doğum esnasında bir probleme neden olmaz.

Bu içerik ters rahim, ters rahim görüntüsü, ters rahim nedir, rahim neden ters döner, ters rahim resmi, rahim ters, ters dönmüş rahim, ters rahim nasıl olur, rahmin ters olduğu nasıl anlaşılır, ters rahim tedavisi, rahim ters ise, Rahmin ters olması nasıl anlaşılır, ters rahimde ilişki, ters rahim ve gebelik, rahim nedir, ters vajina, rahim ters olursa, ters rahim belirtileri, rahmim ters, ters rahim nasıl duzeltilir konularını barındırır.
Okunma: 18.992

Benzer İçerikler

10 Yorum

 1. aylin 26 Nisan 2009 @ 15:19

  bana da dr um ters rahmim olduğunu söyledi.transvajinal ultrasonografi yaptı ve gördü..ama çok endişeliyim..3 aydır korunmuyoruz ve hala hamile değilim..acaba bir sorun oluşturur mu? hormon testlerim ve yumurtalarım gayet iyiymiş

 2. gece 05 Mayıs 2009 @ 12:22

  inşallah hamile kalırsın aynı sorun bende var 4 ay önce bebeyim karnımda öldü kordon dolanmasıyla. çok şiddetli ağrılarım vardı doktara gittim rahim ters dedi doğumum çok zor olduğu için dedi. oğlum yaşasaydı şimdi 3 aylık olacaktı Allah kimseye yaşatmasın aylin.

 3. gül 16 Mayıs 2009 @ 10:14

  bende 4aylık hamileyim,ilk doğumdan sonra rahmimters dönmüş ama 2.ci çocuğumuda doğurdum. şimdi 3.cüye hamileyim.doğumlarım hep zor oldu.

 4. gece 10 Haziran 2009 @ 01:09

  çok sağol gül beni rahatlattın

 5. hcr 19 Haziran 2009 @ 16:14

  slm ben 4 aydır adet olmadım hamılede deilim bugun doktara gıttım bana rahımın ters dedı ve yumurtalıkta fonksıyon bozuklugu var dedı acaba bunu tedevısı varmı bılgısı olanlar lutfen paylassınlar sımdıden tsk ederım

 6. ece 26 Temmuz 2009 @ 11:01

  ters rahim hiçbir şekilde doğurganlığı etkilemez arkadaşlar

 7. Reyhan 29 Temmuz 2009 @ 16:37

  Ben doğum yaptıktan sonra öğrendim.Kontrole gittigim bir gün dokt.rahmimin ters oldugunu söyledi.normal dogum yaptım.yani doğum yapmaya engel degil.

 8. ayse 08 Temmuz 2013 @ 17:49

  benimki de ters ama hic bir problem yok. hamileyken kontrole gittigimde ögrendim.

 9. melek 30 Haziran 2014 @ 09:18

  Neden ters döner?

 10. emel 13 Ocak 2015 @ 23:52

  Merhaba benimde ilk çocuk ölecek kadar zor bir dogumla oldu aşırı ader agrilarim heray iltihaplanma falan hepsi var 10 yıldır hamile kalamiyorum. Bugün ilk defa bir senin rahim ters olabilir dedi. Yillar oncede annem yurumemden dolayi bana aynisi demişti olurmu oyle sey diyip aldiris etmedim. Ama bugün fikrim tamamen  değişti adeta. Doktorlar her nekadar bu hamilelige engel degil desede zaten hala saptanilmamis bu sebep olabilir diyorum. Her nekadar tıp bu durumu onemsemesede tüp bebek tedavisi kadar onemli diyorum. Çünkü yuzlerce kadin bir sorun olmadığı halde hamile kalamiyor benim gibi. Doktorum bu normal ilk cocuktan sonra çok oluyor ama tüp deneyelim dedi denedik olmadi neden diyincede nedeni yok olmayabilir. (Tabi 3000€her defasinda kazanmak varken hayaller yıkılmış kimin umurunda rahim tersmis duzmus hazir onlerine konulmuş tedavi varken kim uğraşır)

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.