Suni sancının riskleri ve yan etkileri

Suni sancının yan etkileri ve riskleri varmıdır? Suni sancının riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Uterusun aşırı kasılması: Rahim suni sancı için verilen oksitosine beklenenden çok karşılık vermesidir. Kasılmaların sıklığı ve şiddeti çok fazladır. Kasılmaların arasında ki gevşeme süresi 1 dakikadan kısa kasılmalar 10 dakikada 5ten çoktur. Bu tetani olarakta adlandırılır. Kasılmaların fazlalaşmasıyla bebeğe giden oksijen azalmaya başlayacağı için bebek sıkıntıya girer ve derhal sezaryen yapılır. İlaç kesildiğinde düzelme olabilmektedir.

Rahmin yırtılması: Çok seyrek görülür. Daha önceden geçirilmiş rahim ameliyatı, iri bebek, fazla doğum, amnios sıvısının fazlalığı gibi durumlarda görülebilir

Su zehirlenmesi: Çok seyrek görülür. Oksitosin maddesinin su tutucu etkisinden dolayı olur. Aşırı miktarda uzun zaman uygulandığında idrarda azalma ve vücutta su tutulmasına sebep olabilir. Aşırı su tutulması kan sodyum seviyesinde azalmaya, bilinç bozukluğuna, kalp yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

Fetal distres: Oksitosin kullanılmasıyla gelen kasılmalar güçlü, şiddetli ve düzenli olmasından ötürü özellikle plasenta fonksiyonlarında bozulma oluşan bebeklerde sıkıntı meydana getirir. Bebeğin kalp atışında yavaşlamayla bebeğin amnios sıvısına kakasını (mekonyum) yapması fetal distres bulgusu olabilmektedir. Sürekli takip edilip değerlendirme gerektirir. Acil sezaryen yapılması gerekebilir.

Doğum sonrası kanama: Çok uzun suni sancı uygulamalarından sonra görülmektedir. Doğumun ardından rahim kasları etkin kasılmaz ve atoni meydana gelir.

Bu içerik suni sancının zararları, suni sancının yan etkileri, süni sanci bebege zarar verirmi, suni sancı zararları, suni sancı yan etkileri, doğum sancısı, suni sancı zararlımıdır, suni sancı sakıncalımı, suni sancının zararı, dığum sancısının tutması i ne yapmak lazım konularını barındırır.
Okunma: 13.922

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.