Suni sancı nedir?

Normal durumlarda doğumun doğal bir süreç olmasından ötürü tıbbi müdahale gerekmediği sürece doğumun doğal başlamasını beklemek gerekmektedir. Fakat bazen kasılmaların başlaması için veya kasılmaları desteklemek için damardan oksitosin verilmesi işlemi suni sancı olarak adlandırılmaktadır. Beyinden salgılanan ve asıl görevi rahim kasılmaları ile sürün memeden çıkmasını sağlayan Oksitosin hormonu doğumu başlatır ve doğum anında rahmin düzenli kasılmasını sağlar. Bu hormon suni sancı için damardan verilir ve rahim kasılmaları uyarılmaya çalışılır.

Suni sancı ile yapay olarak doğumun başlatılmasına doğum eyleminin indüksiyonu denir. Doğum eylemi indüksiyonunun başka yöntemleride vardır fakat en çok kullanılan yöntemi serumla oksitosin verilmesidir. Çok kullanılan diğer bir yöntem ise amniotomidir. Bu amnios zarını doktorun bir alet ile açmasıdır. Çok fazla kullanılmayan başka yöntemlerse zarların vajinal muayene esnasında parmak ile sıyrılıp parmak uçlarıyla meme başının uyarılması, prostaglandin uygulamaları (ağız veya vajina yolu ile verilen prostaglandinlerle rahim ağzının olgunlaşıp kasılmaların başlatılması).

Bu içerik suni sanci nedir, suni sancı ile doğum izle konularını barındırır.
Okunma: 11.029

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. ilkay 10 Nisan 2014 @ 21:14

    Benim 3. gebeligim. ikisi normal doğum, bunu da normal doğum yapmak istiyorum. normal doğumdan korkmayin. gerçekten en sağlıklı doğum normal doğum.

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.