Sezaryen nasıl yapılır ve sezaryen ameliyatı süresi ne kadardır?

Sezaryen doğum bebeğin anne karnından uterusun açılarak çıkartılmasıdır. Annenin ve bebeğin sağlığını tehdit eden durumlarda ya da vajina yoluyla doğumun imkansız olduğu hallerde bu yönteme baş vurulur.

Sezaryen ameliyatı da her ameliyat kadar risk taşımaktadır. Ancak bilinen en eski ameliyatlardan olan sezaryen tıbbın ilerlemesiyle nerdeyse normal doğum kadar tehlikesiz hale gelmiştir. Sezaryen doğumda ameliyat teknikleri de çeşitlidir. Genel anestezi (uyutularak) yöntemi uygulanabildiği gibi tercih halinde, belden yapılan uyuşturma sayesinde genel anestezi yapılmadan da doğum gerçekleştirilebilir. Bu taktirde anne adayı bir şey hissetmemektedir. Ameliyatların mikropsuz koşullarda yapılması, kan verilmesi, kuvvetli mikrop kırıcı ilaçlar, modern cerrahi malzeme de bunların yanındadır.

Normal şartlarda sezaryen ameliyatı süresi 45 dakikadır. Bebek, ameliyat başladıktan 10 dk sonra çıkartılır, sonraki aşama kesilen katların dikilmesi aşamasıdır. Kesilen tabaka 8 kattır. Bu tabakalar:

a. Cilt,

b. Cilt altı yağ dokusu,

c. Kasların koruyucu kılıfı,

d. Kas tabakası,

e. Karın iç zarı,

f. Uterus zarı,

g. Uterus kası,

h. Amnion zarıdır.

Not: Eğer doğumdan sonra dikişlerinizin görünmemesini istiyorsanız doktorunuza ameliyata girmeden önce estetik dikiş istediğinizi belirtiniz.

Bu içerik sezeryan süresi, belden uyuşmalı sezeryan, epidural sezeryan süresi konularını barındırır.
Etiketler:
Okunma: 26.412

Benzer İçerikler

4 Yorum

 1. özgür 25 Ağustos 2008 @ 22:22

  eşim 3 sezeryan gecirdi daha sonra baglattı, acılıp tekrar cocugumuz olur mu acılsa saygılar

 2. ben sabire 10 Nisan 2009 @ 15:18

  benim iki çocuğum var üçüncü yolda karnım da birde kist var ben doğumumu sezaryan istiyorum kistimin aldırıcam tüplerimi bağlatıcam hepsi ağır olurmu korktuğum kadar varmı iki çocuğumu normal doğum yapmıştım teşek kürler.

 3. çiğdem 27 Temmuz 2009 @ 14:23

  sezaryanla kaç çocuk dünyaya gelebilir

 4. ilayda 31 Temmuz 2010 @ 19:33

  ilk normal doğum ikinci sezaryen ise sezaryen için kaç hak vardır

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.