Sezaryen mi normal doğum mu?

Sezaryen ve normal doğum iki farklı doğum çeşidi olup birbirinden bir üstünlükleri yoktur. Fakat bu iki doğum çeşidinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Doğum şekline karar verilmeden önce bu avantaj ve dezavantajlar göz önüne alınarak eşler tarafından ortak karar verilmelidir.

Doktorun doğum şekli hakkında yorum yapabilmesi için gebeliğin 36- 37 haftasında olması gerekmektedir. 37. haftada bebek baş gelişi ile geliyor ve tahmini kilosu 4000 gramın altındaysa, plasenta yukarı çıkmışsa (aşağı yerleşimli değilse ), vaginal muayene ile çatı darlığı olmadığı saptanmışsa, anne adayı normal doğum yapmayı istiyorsa ve ruh hali buna izin veriyorsa normal doğum planlanabilir.

Bu durumda beklemeye geçilir. Çünkü gebelik 40. haftaya (miada) dek sürebilir ve hatta 10 gün miad aşımı olabilir.

Sezaryende ise beklenen normal doğum tarihinden 10-14 gün önce gebelik sonlandırılır. Beklenen normal doğum tarihinden önce gebeliğin sonlandırılma neden ise son 10 gün içinde doğurma ihtimalinin artmasıdır.

Normal doğumun avantajları ve dezavantajları ve Sezaryen ile doğumun avantajları ve dezavantajları başlıklı makalelerimiz de size yardımcı olabilir.

Okunma: 11.899

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. meltem 28 Kasım 2010 @ 12:00

    benim bebegim olursa sayet sezeryan olmak isterim normal dogumdan cok korkuyorum ne yapcam bilmiyorum

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.