Sağlıklı yaşamak ve dengeli beslenmek için bunları tüketin

Pancar: Kansere karşı tüketilmesi gereken, kırmızı ıspanak olarak nitelendirilebilecek bir sebzedir. İçeriğinde ise kırmızı pigmentler ve folik asit vardır. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi salatalara da katılabilir. Pişirildiği takdirde antioksidan özelliğini yitirecektir.

Lahana: Kanserler mücadele edebilen enzimler barındırır. Salata olarak veya ekmek arasına konarak tüketilebilir.

Pazı: Göz sağlığına iyi gelmektedir. Bunun sebebi bol miktarda karoten içermesidir. Dilimler halinde zeytinyağı ile birlikte tüketilmesi mümkündür.

Tarçın: Tansiyon ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Kahve, salep, yulaf ezmesi ve bazı tatlıların üstüne serpilerek tüketilebilir.

Nar suyu: Yüksek miktarda antioksidan içerir. Kan basıncının dengelenmesini sağladığı gibi damarları korur ve tümörlerin büyümesini engeller. Nar suyu içmek için narın suyunu sıkmak gerekir fakat tanelerini yemek de yeterli olacaktır.

Balkabağı çekirdeği: Yüksek oranlarda mineral barındırır, bu mineraller de uzun bir ömür sürmek için gereklidir. Salata üzerine koyarak ya da pişirilerek yenebilir.

Sardalya: Kalsiyum ve Omega-3 açısından zengindir. Magnezyum, fosfor, potasyum gibi birçok minerali de bünyesinde barındırır. Normal veya konserve olarak tüketilmesi mümkündür.

Zerdeçal: Kansere karşı etkilidir. Sebze yemeklerine veya yumurta kırılmış olan tavaya ilave edilebilir.

Dondurulmuş yaban mersini: Hafızaya iyi gelmektedir, dondurulmuş olması özelliklerinden fazla bir şey kaybettirmez. Yoğurda karıştırılarak tüketilebilir.

Konserve balkabağı: Kalorisi oldukça düşüktür. İçerdiği lif ve A vitamini oranı ise oldukça yüksektir. Yağ, Hindistan cevizi ve tarçın ile karıştırılarak tüketilebilir.

Kuru erik: Tam bir antioksidan deposu olduğu için vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Salamla birlikte yenebilmektedir.

Yeşil çay: Kilo kontrolüne yardımcı olduğu gibi birçok kansere karşı da etkilidir.

Elma: K vitamini içerdiği için kemiklerin güçlenmesinde rol oynar. Diyabet, astım ve akciğer hastalarının da tüketmesi gerekir. Yemeklerden yarım saat kadar önce tüketildiğinde iştahı da bastırmaktadır.

Brokoli: Mineral ve vitamin deposudur, birçok kanser çeşidine karşı etkilidir. Ayrıca vücudun toksinleri atmasına da yardımcıdır.

Yumurta: Beyin ve göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Düşük kalori içermesine rağmen yüksek miktarda protein içerir.

Kırmızı et: İşlenmemiş hali Omega-3 açısından zengindir. Vücudun gereksinim duyduğu protein ve B12 vitaminini içermektedir. Ayrıca kansere karşı da koruyucudur.

Fındık ve fıstık: Kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini azaltırlar. Badem ve ceviz içinde aynı şeyler geçerlidir.

Süt: İçerdiği CLA asidi sayesinde kanserle savaşabilen süt aynı zamanda vitamin, mineral ve yararlı bakterileri de içeriğinde barındırmaktadır.

Somon: Omega-3 yağ asitlerinin kaynağıdır. Kalp ve beyin sağlığını korur. Kan şekerini düzenlediği gibi ruh halinin de dengelenmesini sağlar. Ayrıca kansere ve eklem iltihaplarına karşı da oldukça önemlidir.

Fasulye: Kan şekerinin düzenlenmesi sağlar, kilonun dengelenmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarına ve kolon kanserine karşı koruyucu özellikler taşır.

Yaban mersini: Lif bakımından oldukça zengindir. Kanseri karşı koruyucu nitelikte antioksidanlar içermektedir. Ayrıca hafızanın kuvvetlenmesini de sağlamaktadır.

Soğan ve sarımsak: Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttıkları gibi birçok kansere karşı da koruyucudurlar.

Okunma: 1.626

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.