Sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?

Sağlıklı beslenme nasıl olur? Dengeli beslenmenin önemi. Sağlıklı beslenmek için yapılması gerekenler ve sağlıklı beslenme listesi. Kendinize iyi bakmak, zinde olmak, formda kalmak ve hayattan zevk almak istiyorsanız bilin ki bunun yolu öncelikle iyi beslenmeden geçer Doğru beslenirsek daha uzun, sağlıklı ve mutlu yaşayacağımızı hepimiz biliyoruz. O halde neden buna hala dikkat etmiyoruz? Eğer kararınız doğru beslenmekse, doğru beslenmek için önemli noktaları sizin için hazırladık.

Sağlıklı beslenme kuralları ve doğru beslenme ilkeleri

Öğün atlamayın, güne kahvaltıyla başlayın. Nitekim kahvaltı günün ilk öğünüdür ve metabolizmanızın gün içinde daha hızlı çalışmasını sağlar.

3 ana öğün, 2 -3 ara öğün ile beslenmeye dikkat edin. Bunu karnınızı tıka basa doldurmamaya gayret ederek yapmalısınız, yoksa hiçbir faydası dokunmaz.

Yiyecekleri iyice çiğneyin; unutmayın ki sindirim ağızda başlar, o halde bu görevin ağır bir kısmını midemize vermek yerine ağızda iyice çiğneyerek yapalım. Yemek yerken yiyecekleri ağzınızda kaç defa çiğnediğinize dikkat ediniz. Bunun standardının 23 kez olması gerektiğini biliyor muydunuz? Aradaki farkı siz hesaplayın..

Bir insan günde 2 -3 litre su kaybeder. Buy nedenle bol bol su içmelisiniz ve suyu içerken büyük, boğum şeklinde yudumla yerine küçük yudumlarla içmek önemli.

Her gün minimum 5-6 porsiyon yeşil sebze ve meyve yiyin. Ayrıca konumuz dışı da olsa, atalarımızın yeşilliği sofradan eksik etmemenin evde bereketi ve doğurganlığı arttırdığına inandıklarını biliyor muydunuz?

Her öğünde midenizin 3/4’ünü boş bırakın, midenizi sadece katı gıdalarla doldurmaya orantılı olarak sıvı almaya dikkat edin, böylece sindirimi kolaylaştırmış olursunuz.

Aşırı şekerli gıdalardan uzak durun.

Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz için veya şekeri azaltın.

Yemeklerde dahil olmak üzere günlük en fazla 5 gr tuz tüketin. Kullandığınız tuz “eğer zehirli guatrınız yoksa”; iyotlu tuz olmalı. İyotlu tuz kullanmak özellikle çocuklarda önemli.

Yüksek tansiyonu olanlar hiç tuz kullanmayın.

Sadece protein veya karbonhidratla beslenmek doğru değildir. Çeşit önemlidir.

Tatlılar ve rafine şekerler kalitesiz karbonhidratlar olduğu için vücutta yağ olarak depolanır. Bunun için bu besinlerde mümkün olduğunca kaçın.

Bu içerik dengeli beslenmek için neler yapmalıyız, sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız, sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız, sağlıklı beslenmek için neler yemeliyiz, dengeli beslenme için neler yapmalıyız, dengeli beslenmek için ne yapmalıyız, sağlıklı beslenirsek ne olur, dengeli ve sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız, sağlıklı beslenme nedir, sağlıklı ve dengeli beslenmek için neler yapmalıyız, sağlıklı beslenme için neler yapmalıyız, sağlıklı beslenmek için ne yemeliyiz, dengeli ve sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız, sağlıklı ve dengeli beslenme için neler yapmalıyız konularını barındırır.
Okunma: 6.198

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. leyla 08 Şubat 2014 @ 19:16

    bence iyi beslenelim

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.