Rahim filmi çektirmek acı verir mi ve riskleri nelerdir?

Rahim filmi çektirmek acı verir mi ve riskleri nelerdir?

Bu işlem tam olarak olmasa da kısmen ağrılı sayılabilecek bir işlemdir. Çünkü içeriye ilaç verilirken rahimde kasılma veya reaksiyonlar görülebilir. Hatta bazen tüpler kapalı bile gözükebilir bu sebepten dolayı HSG’nin genel anestezi yöntemiyle uygulanmasını savunan çevreler vardır. Fakat en sağlıklı olacak yöntem hastanın durumuna göre tercih yapılmasıdır. İşlem sırasında oluşacak kısmı ağrıları gidermek için HSG çekilmeden ortalama 1 saat önce bir ağrı kesici alınması işlemi rahatlatacaktır.

İşlem tamamlandıktan 1-2 saat sonra kasılma ve kramplar bazen ise lekelenme tarzı kanamalar olacaktır.


Rahim filmi riskleri: HSG testi komplikasyonları nelerdir?

Bazı hastalarda alerjik etkiler gözükebilir bu sebepten dolayı işlem sırasında yeni tür ilaçlar kullanılmalıdır. Günümüzde en çok rastlanan komplikasyon enfeksiyondur bunu gidermek için antibiyotik veya farklı bir ilaç kullanılmasına gerek yoktur ama kalp kapakçığı hastalığı olanlarda işlem öncesinde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. En nadir rastlanan komplikasyon rahim delinmesidir. HSG çektirecek bayanların adet kanaması bitiminden birkaç gün sonra gelmesi tavsiye edilir böylece bilinmeyen gebeliğin kaybı engellenir.

HSG nedir? Rahim filmi çekimi nedir?

Rahim filmi nasıl çekilir?

HSG filmi nasıl yorumlanır?

Rahim filmi ne zaman çekilir ve ücreti ne kadardır?

Rahim filmi sonrası neler olur?

Bu içerik rahim filmi nasıl çekilir canlı izle, rahim filmi ağrılımıdır, rahim filmi nasıl çekilir izle, rahim filmi izle, ilaçlı rahim filmi video, ilaçlı rahim filmi video izle, hsg ağrılı mıdır, rahim filmi ücreti, rahim filmi acı verirmi, rahim filmi nasıl çekilir video, rahim filmi acı verir mi, rahim filmi video, hsg filmi videosu izle, rahim filmi ağrılımı, rahim filmi çektirenler, rahim filmi videosu, rahim filmi nasıl çekilir video izle, renkli rahim filmi nasıl çekilir, tüp bebek acı verirmi, rahim filmi videosu izle konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 04 Ağu 2010 Okunma: 31.818
Benzer yazılar


5 yorum

 1. ebru

  ben hamile kalamıyordum. tüplerimi kontrol ettirmek için rahim filmi çektirdim. ağrılı bir süreçti. beni çok fazla kötü yönde etkiledi tavsiyem ya ağrı kesici içip yaptırın yada genel anestezi ile..

 2. sebnem

  merak ediyorum hsg filmi ağrılı deyip de insanları gereksiz korkutmaya gerek var mı? ben de çektirdim bu filmi gayet kolay ve ağrısızdı. ağrıması için bir neden yok zaten yapılan işlem çok basit.

 3. dolunay

  bende korkuyorum daha doktor demedi ama bana derse çokmu acıyo arkadaşlar

 4. sevgi

  5 dk bile sürmüyo ağrısı hiç adet ağrısı çekmediniz mi az dişinizi sıkın

 5. fılız

  rahım fılmı cektırmeye cok korkuyorumm cektıren soyleyebılırmı agrısı cok oluyomu

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.