PKO tedavisi: Polikistik over nasıl tedavi edilir?

PKO tespit edildiğinde tedavi edilmesi mutlaka gereklidir. Çünkü hastalık uzun sürede endometrium kanserine sebep olabilir. Bunun haricinde hastalık süresince androjen hormonunun fazla salgılanması sonucu metabolizma zarar görmekte ve kalp damar hastalıkları riski ortaya çıkmaktadır.

Hastanın çocuk isteği yoksa doğum kontrol haplarıyla folikül gelişimi durdurulur böylece kist sayısının artması engellenir. Ayrıca bu hapların içeriğindeki progesteron adlı madde kanserin oluşmasını engelleyici etkiler gösterir.

Eğer hasta bu hapı kullanmak istemiyor veya kullanmıyorsa hastaya progesteron adlı madde verilir.

Eğer hasta çocuk istiyorsa klomifen, sitrat ve injeksiyon yardımıyla HMG ilaçları verilir böylece ovulasyon sağlanmaya çalışılır. PKO olan hastalar bu ilaçlara karşı aşırı duyarlılık gösterir buda birden fazla folikülün oluşmasını sebep olabilir bu nedenle tedavi süreci dikkatli takip edilmelidir. Bu işlemlerde amaç kist oluşumunu durdurarak çeşitli lezyonlara sebep olmasını engellemektir.

PKO olan hastalarda şeker hastalığına da bakılmalıdır.

Overlere delikler açılarak föliküllerde azalma sağlanabilir bu işlem laparoskopiyle uygulanır fakat bu yöntemin en son tercih olması tavsiye edilir.

Polikistik over sendromu nedir, nasıl olur?

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Bu içerik polikistik over nasıl tedavi edilir, pko tedavisi, polikistik over tedavi edilebilir mi, polikistik over tedavisi konularını barındırır.
Okunma: 4.902

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.