Normal doğumun avantajları ve dezavantajları

Normal doğum bebeğin vajinal yolla doğrulmasıdır, doğal bir olay ve fizyolojik süreçtir. Anne doğum sonrası birkaç saat sonra bebeği emzirmeye başlayıp normal günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir. Kasılmayı sağlayan oksitosin hormonu anne sütünün gelmesini uyarmaktadır. Hastanede kalma süresi 24 saattir.

Normal doğum bebek açısından da avantajlıdır doğum sırasında sıkışıp büzülen akciğerlerin soluk alıp vermeye daha hazırlıklı olur. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağda kısa sürede oluşmaktadır.

Normal doğumda da bazı riskler mevcuttur doğum eyleminin nasıl olacağı daha önceden tespit edilemediği için başlangıçta her şey normal gözükse bile aniden problem gerçekleşebilir ve doğum duraklayabilir, yavaşlayabilir, doğum süresi uzayabilir. Doğum sırasında bebek sıkıntıya girebilir, kalp atımları yavaşlayabilir bu nedenlerden dolayı her zaman acil sezaryen şartları hazır olmalıdır. Doğum esnasında doğumun uzaması bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir ve bebeğin ileriki yaşamında zekâ vb. geriliklere yol açabilir. Ikınmanın az olması ve bebeğin kalp atımlarının yavaş olması gibi durumlarda vakum gerekebilir. Bebeğin omzunun takılması vb. sorunlarda görülebilir.

Normal doğumda anne açısından riski olabilecek bir faktör ise yırtıklardır. Bu yırtıklar dikiş uygulanan doğumlarda bile görülebilir ve annenin ileriki yaşamında ciddi problemlere neden olur.

Vajina ve bağırsaklar arasında milimetrik bir yol açarak vajinadan dışkı gelmesine neden olabilir ve böyle bir durumda çok uzun bir tedavi süresi gerekebilir.

Normal doğuma bağlı olarak ileri hayatta idrar kaçırma şikâyetlerine yol açabilir ve ameliyat gerektirir. Anne adaylarını normal doğumdan soğuklaştıran ve korkuya sebep olan bu problemlere nadiren rastlanmaktadır.

Anneyi normal doğumdan soğutan diğer bir neden ise doğum ağrılarından korkmalarıdır. Anne babaların gözünü korkutan diğer bir ihtimal ise zamanlama problemidir çünkü tam olarak ne zaman saat kaçta doğacağı belirlenemediği için çiftlerde genellikle ya trafik olursa, ya hastaneye yetişemezsek v.b korkular yüzünden anne-babalar sezaryene yönelmektedir.

Doğum sonrası atılan dikiş bölgesine özel bakım gerekmekte, anne çoğu zaman normal pozisyonda oturamaz ve dikişler pansuman gerektirmektedir. İyileşme süreci 7-10 gündür.

Ayrıca Sezaryen mi normal doğum mu? ve Sezaryen ile doğumun avantajları ve dezavantajları başlıklı makalelerimiz de size fikir verebilir.

Bu içerik normal doğumun faydaları, normal doğum faydaları, normal doğumun avantajları ve dezavantajları, normal dogumun avantajlari, normal doğumun yararları, normal doğum avantajları ve dezavantajları, normal dogumun dezavantajlari, NORMAL DOĞUM YARARLARI, normal doğumun zararları, normal doğumun faydaları ve zararları, normal doğum avantajları, normal doğum faydaları ve zararları, normal doğumun yararları ve zararları, sezeryan doğumun faydaları konularını barındırır.
Okunma: 23.744

Benzer İçerikler

10 Yorum

 1. özlem 03 Mayıs 2009 @ 22:26

  28 nisanda normal doğum yaptım 2.doğumum 1 e göre daha zordu allahım herkezi kurtarsın dikişlerim ağrıyor ve kanamam hala devam ediyor umarım en kısa zamanda gacer
  ama yinede normal doğum taraftarıyım

 2. Eda AKGÜL 15 Haziran 2009 @ 13:12

  Benim bütün anne adaylarına vericeğim tavsiye normal doğum çünkü o anda yaşanan o muhteşem duygu ne sezaryanda olabilir nede diğerlerinde eminimki normal doğum yapan herkes benimle aynı fikirdedir.narkozluyken bebeğinizi emziremezsiniz bunu unutmayın en önemli sey budur.

 3. nilgün 16 Haziran 2009 @ 19:05

  daha anne olmadım ama Allah nasip ederse normal doğum istiyorum.Sonuç itibariyle normal doğum dünya var oldu olalı var ve daha az riskli bence.yeter ki doktorunuzu iyi seçin

 4. nagihan 07 Temmuz 2009 @ 13:55

  ilk doğumum normaldi 3-4 saatte oldu diyebilirim.ikinci bebeğimin olmasına 20 gün kaldı inşallah herşey yolunda gider ve normal olur.okuyanların dualarını bekliyorum.

 5. sevda 23 Temmuz 2009 @ 18:43

  henüz anne olamadım 4 aylık hamileyim aralıkta doğum yapıcam allah izin verirse ama ne yalan söyleyeyim içimde korku var ilk kez doğum yapıcam normal mi daha iyi sezaryen mi anlayamadım yaşımda daha 20 dayanabilirim inş tüm hamilelere bol şanslar allah hepimizin yardımcısı olsun

 6. sema 31 Temmuz 2009 @ 22:13

  ben 26 yaşındaym ilk kez anne olucam 3 aylık hamileyim şimdiden çok zor geçiyor normal doğurmayı düşünüüyorum allah inş yardım eder

 7. fatoş 10 Ağustos 2009 @ 00:27

  doğum yapalı 7 sene oldu.artık ikinciyide düşünmeye başladım.eğer terslik çokmazsa onuda normal doğum düşünüyorum.rahat ve temiz iş biraz sancısı olsada(suni sancıyla yaptım 14 saat azar azar sancı çektim)değer.herşeyi birebir yaşıyorsunuz.ilk sesini duyabiliyorsunuz.tavsiye ederim.

 8. songül 26 Ağustos 2009 @ 12:36

  30 yaşındayım 8 aylık hamileyim ilk bebeğim.araştırıyorum hangi doğum daha iyidir diye zor bir karar.aslında ikisininde zararları ve faydaları var.hayırlısı olsun diyorum artık allah yardımcımız olsun.

 9. ece 11 Mart 2010 @ 12:57

  doktorsuz dogum yaptım bebegin bası cıktı gövdesi kaldı yalnıs zamanda ıkndıgımdan makatta yırtık oldu kızım 7 aylık ve benhala rahatsızım

 10. esra 28 Kasım 2013 @ 19:34

  Normal dogum sonrasi genital organlarda sarkmalar oluyor idrar kesesi asagiya iniyor vajina genişliyor bence sezeryan daha saglikli

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.