Miyom tedavisi ve tedavi yöntemleri: Miyom ilaç tedavisi, miyom ameliyatı

Miyom tedavi yöntemleri: Miyom nasıl tedavi edilir, hangi yöntemler uygulanabilir? Miyom ilaç tedavisi ve ameliyatı hakkında bilgiler.

Miyomda cerrahi

Miyom çıkarma operasyonları çok çeşitlidir. Genelde açık cerrahi ile yapılmaktadır. Miyom çıkarma ciddi bir ameliyattır. Hasta her ameliyata hazırlandığı gibi diğer organlarında kalbinde böbreklerinde karaciğerinde herhangi bir problem olup olmadığı araştırılarak ciddi bir şekilde ameliyata hazırlanır ondan sonra ameliyat yapılır teknik olarak kolay bir ameliyattır. Amaç rahmi koruyarak mevcut miyomu çıkarmaktır. Eğer miyomun çıkarılması gerekiyorsa cerrahi müdahale gerektiriyorsa çıkarılır yoksa her miyoma cerrahi yöntem uygulanmaz. Bu operasyonlar miyomun bağlı olduğu yere göre değişir.

Miyom tedavisi

Miyomlar zaman içinde çok büyüyüp 8-10 kiloya ulaşabilirler. Böyle bir kitleye ulaşınca tabi ki rahmin gerçek duvarlarını bulmakta zorluk yaşanır onun için belli bir cm geçtikten sonra eğer rahim de korunacaksa rahim çıkarılır.

Miyom rahim iç duvarına çocuğun yerleştiği bölgeye yerleşmişse bu tür miyomlar çocukların kaybına neden olabilir. Miyomun kanserleşme olasılığı teorik olarak vardır binde bir iki gibi olabilir ama pratikte yoktur.

Ameliyat

Miyom ameliyatlarında rahmi almak çoğu zaman gerekmez. Üreme çağının tamamlamış, 45-50 yaşlarına doğru gelmiş, kanama dolayısıyla ameliyat yapılmış veya çok büyük kitlelere ulaşmış miyom nedeniyle yapılmış hanımlarda, çocuk doğurma isteği yok ise rahim alınabilir. Ama bunların hepsi hastanın isteğine bağlıdır. Hasta rahmini korumak istiyorsa korunur. Yani miyom ameliyatı yapılırken mutlaka rahmi almak gerekmez. Yumurtalık alınmasına gelinince bir hanım menopoza yakın dönemde ise hanımın isteğine bağlı olarak yumurtalıkları alınabilir veya bırakılabilir. Bu tamamen hastanın isteğine bağlıdır. Bu da eğer yumurtalıklarda patolojik bir hastalık yoksa, yumurtalıklar sağlıklı ise hasta menopoza girmemiş ise yumurtalıkları bırakılabilir. Ama menopoza girmiş bir hastada ameliyat yapılıyorsa yumurtalıklar rahim ile birlikte alınır.

Bu içerik miyom küçültücü bitkiler, miyomu yok eden bitkiler, rahim miyomuna bitkisel çözüm, miyoma cerrahi müdahale konularını barındırır.
Okunma: 6.259

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.