Mide ülseri tedavisi ve mide ülseri olanların beslenmesi

Mide ülseri tedavisi

Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin tedavisi medikaldir yani ilaçlarladır. Ülser hastalığının cerrahi tedavi ile tedavi edildiği ellinci yıllarda bir dönem oldu. Yetmişli yıllarda bulunan bir ilaçla, özellikle doksanlı yıllarda ortaya çıkan proton pompası inhibitörü denilen ilaçlara ülser hastalığı yüzde doksan üzerinde tedavi edilebilmektedir. Helikobakter plory denilen çok önemli bakterinin ortaya çıkarılması, bunun tedavisinin yapılması, ülserin artık ilk tedaviden sonra nüks etmemesini sağlar.

Belli diyetle, belli ilaçlarla ülser hastalığının % 90-95 i tamamen iyileşir. Reflü hastalığının tam tersi ülser hastalığının cerrahi tedavisi tamamen azaldı. Reflü hastalığında cerrahi tedavi giderek arttı. İlaçla mı ameliyatla mı sorusu yeryüzünde kalmamıştır. Ülser hastalığında mecbur kalınmadıkça % 5 i dışında tamamen ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Mide ülseri hastaları nasıl beslenmeli?

Mide ülseri tanısı konulduğu zaman mutlaka tedavi edilmelidir. Bunlara ilaç verilmemesi gibi bir durum yoktur. Diyet anlamında acılı, ekşili, turşulu, kola gibi karbondioksit içeren içecekler içmemek, yememek, mideyi boş bırakmamak lazımdır. Sık sık az az yemek yenmelidir. Mide asidinin tamponlayıcı, mide asit üretimini baskılayıcı ilaçlar, ülser hastalığını tamamen iyileştirirler. Altta yatan helikobakter plory gibi özel bir bakteri varsa onun tanısı konulup tedavi edilmelidir. Helikobakteri tedavi edip hem de ülsere uygun diyetler ve ilaçlar verilip, reflü hastalığının tersine ülser hastalığını tamamen geçirmek bir daha nüsk etmemesini sağlamak mümkündür.

MİDE ÜLSERİ NEDİR? MİDE ÜLSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

MİDE ÜLSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

REFLÜ BELİRTİLERİ ve REFLÜ BİTKİSEL TEDAVİSİ

Bu içerik ülser tedavisinde beslenme, ülser hastaları nasıl beslenmeli, mide ülseri olanlar nasıl beslenmeli, ülseri olanlar nasıl beslenmeli, helikobakteri diyeti konularını barındırır.
Okunma: 5.215

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.