Kürtaj sonrası hamilelik, kürtaj sonrası kanama, adet görme ve cinsel ilişki

Kürtaj sonrası adet, kürtaj sonrası cinsel ilişki ve kürtajdan sonra dikkat edilmesi gereken diğer şeyler.. Anne adayında kürtaj sonrası 4-6 hafta içinde normal adet görülmesine rağmen, bundan önceki evrelerde yaklaşık 15 gün süreyle devam eden düzensiz kanamaların varlığı önemsenmemelidir.

Kürtaj sonrası düzenli ya da düzensiz adetin görülmemesi anne adayının doktora başvurması gerektiğini gösterir. Eşler arasında kürtaj sonrası yaşanan cinselliğin, enfeksiyon ve gebelik riski taşıdığı unutulmamalı ve geri planlara atılmalıdır. Yine ilişkilerde korunmamak gebeliğin tekrarına da sebebiyet verebilir.

Kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi (anti-D) ve diğer hususlar

Kürtaj sonrası anne oturuş şekline dikkat etmeli ve bir kaç hafta boyunca ayakta duş dışında, jakuzi, küvette banyo, deniz, havuz gibi aktivitelerden uzak durmalıdır. Aynı şekilde anne adayı kürtaj sonrası beslenmesine dikkat etmeli, sigara, alkol benzeri uyuşturucu maddelerden uzak durmalıdır. Anne adayın tıp dilinde RH uyumsuzluğu olarak adlandırılan bir diğer adıyla kan uyuşmazlığı rahatsızlığı sahibiyse, kürtaj sonrası ilk 3 gün içerisinde anti-D yani uyuşmazlık iğnesi yaptırmayı da unutmamalıdır. Kürtaj sonrasında anne adayı sık aralıklarla doktoruna görünmelidir.

Bu içerik kürtaj sonrası ağrı, kürtaj sonrası cinsel ilişki, kürtaj sonrası adet görme, kürtajdan sonra cinsel ilişki, kürtaj sonrası adet görememe, kürtaj sonrası agrılar, kürtaj sonrası cinsel ilişki fetva konularını barındırır.
Okunma: 8.161

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.