Kardeşler arası kıskançlık

Çocuklar arasında yaşanması doğal olan kıskançlıklar, aile içinde mutsuzluğa neden olabiliyor. Kıskançlığın belirtileri ve bu belirtiler görüldüğünde yapılması gerekenlerle ilgili çeşitli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Kıskanan çocuğun endişeleri nelerdir?

Genellikle büyük kardeş, küçük kardeşini kıskanır. Bunun nedeni de kendisine olan ilginin azalması olabilir. Özellikle çocuk kardeşinin kendinden daha çok sevildiğini düşünürse kıskançlık seviyesi artacaktır. Kıskançlık durumu çocuktan çocuğa farklılıklar gösterir. Çocuklar arasındaki yaş, cinsiyet gibi farklar ve ebeveyn davranışları kıskançlığın şiddetini belirler.

Çocuğun kardeşini kıskandığı nasıl anlaşılır?

Kardeşini kıskanan çocuk normal davranışlarından giderek uzaklaşır. Daha sinirli bir şekilde davranabilir. İlgiyi üzerine toplamak için çeşitli yollar izleyebilir. Bunun dışında anne ve babasının kendisini sevip sevmediği ile ilgili sorular sorabilir. Ayrıca psikolojik açıdan da bunalıma girebilir.

Bu durumda uykusuzluk, iştahsızlık, idrar tutamama gibi sorunlar baş gösterir. Okul çağında olan bir çocuk kardeşini kıskanırsa okuldan ve derslerden soğuyabilir. Okul çağından küçük bir çocuk ise geceleri anne ve babasıyla yatmak isteyebilir.

Anne ve babanın davranışları nasıl olmalıdır?

Öncelikle çocukların yaşları ve düşünceleri göz önünde bulundurularak çeşitli tedbirler almakta yarar vardır. Çocuklar arasında yaşanan problemlerde anne ve babanın hâkim rolüne girmemesi ve sorunu halletmeleri için çocuklara zaman vermeleri gerekir. Aile bireylerinin ihtiyaçlarını imkânlar doğrultusunda karşılarken, aşırı şımartıcı davranışlar sergilenmemesi de çocuklar açısından iyi olacaktır. Bunun dışında çocuklar arasında kıyaslama yapmak ve tüm çocukların aynı şekilde davranmasını beklemek yanlış olacaktır. Buradaki en önemli nokta anne ve babanın ortak hareket etmesi ve çocuklarını ihmal etmemesidir. Bu ve benzeri olumlu yöntemler uygulandığında kardeşler zamanla birbirlerini sevmeyi ve paylaşımcı olmayı öğreneceklerdir.

Çocuğu kardeş istemeyen ebeveynlerin yapması gereken nedir?

Bazı çocuklar yeni kardeş istemezler. Bu çocuğun iç dünyası ile ilgilidir. Anne ve baba çocuğunun isteklerini göz ardı edemez fakat verecekleri bu kararda çocuğun direkt olarak bir söz hakkı yoktur. Önemli olan, yeni kardeş dünyaya geldikten sonra sergilenen davranışlardır.

Okunma: 2.703

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.