Kan uyuşmazlığı nedir ve nasıl anlaşılır? Rheogram – Anti D

Kan uyuşmazlığı nedir ve nasıl anlaşılır? Rheogram – Anti D

Kan uyuşmazlığı nedir, hangi durumlarda kan uyuşmazlığı oluşur, zararları nelerdir, uyuşmazlık durumunda ne yapılması gerekir? Andi D ve Rheogram ne anlama gelir?

İnsanlarda 4 ana kan grubu vardır. Bunlar A, B, AB ve 0 grubudur. Kandaki antijenlere göre kan grupları tespit edilmektedir. Rh faktörü kırmızı kan hücresinin (eritrosit) üzerinde bulunan bir proteindir. Rh faktörü olan kişilerde kan grubunda Rh (+) pozitif denilmektedir, olmayanlarda ise Rh (-) negatif denmektedir.

Kan uyuşmazlığı nasıl anlaşılır?


Gebelik öncesinde veya gebeliğin başlarında kan grubu testi yapılarak kan uyuşmazlığı olup olmadığını anlamak mümkündür. Eğer baba Rh (+) pozitif, anne ise Rh (-) negatif ise kan uyuşmazlığı sorunu var demektir. Böyle bir durumda bebeğin kan grubunun Rh (+) veya Rh (-) olma ihtimali bulunmaktadır. Eğer tedbir alınmazsa gebeliğin ilerleyen aşamalarında sorun çıkarabilir bu nedenle biran önce Rheogam (Anti D) uygulanması gerekmektedir.

Bu içerik Kan uyuşmazlığı nedir, kan uyuşmazlığı nasıl anlaşılır, kan uyuşmazlığı nasıl olur, kan uyuşmazlığı nedir nasıl olur, kan uyuşmazlığı testi nasıl yapılır, kan uyuşmazlığı, evlilikte kan uyuşmazlığı nedir, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmazsa, kan uyumazl nedir zararlar nelerdir, kan uyusmazligi ignesi yapilmazsa ne olur, evlilik icin kan uyusmazligi nasil anlasiliyor konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 22 Ağu 2008 Okunma: 21.100
Benzer yazılar


15 yorum

 1. gonca

  Bizi aydınlattığınız için çok teşekkürler çevremdeki arkadaşlarıma bu konu ile ilgili soru sorduğumda istediğim bilgiye ulaşamadım bir türlü.Hemen bu konu hakkında aydınlatmak istedim kendimi ve bu sitede buldum kendimi ve istediğim cevabıda almiş oldum.

 2. serkan

  bahsettiğiniz test evlilik öncesi yapılabilirmi. yani gebelik ihtimalinden önce yapılsa olurmu. tedbiri evlilikten önce alınsa çözüm olurmu.

 3. musa

  kurtaj sonrasi uyusmazlik gorulur ve anti d uygulanmasi yapilmassa ne gibi sonuclar dogurur

 4. Anonim

  ayşe bendede kan uyuşmazlığı var bir doğum yaptım doğum sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi oldum.Fakat kürtaj sonrası bu iğneyi vurunmadım. tekrar hamile kalmaya korkuyorum. Hamile kalmaya korkuyorum beni aydınlatan olursa çok sevineceğim.Allah rızası için

 5. aysel

  ben iki ay sonra evlenicem nişanlımın grubu pozitif ama ben bilmiyorum daha baktırmadım grubuma eger kan grubumuz uyuşmazsa evlenemeyeceğimizi söylüyorlar nikah yapılmıyomuş doğrumudur teşekkürler

 6. kezban

  evet benimde ayselin gibi sorunum var benim kanimda 0Rh+
  sevdigiminde öyle simdi biz evlenemezmiyiz??

 7. edanur

  oyle sacmalik olurmu aysel hanim ve kezban hanim tabi evlenebilirsiniz benimde esimle kan uyusmazligim var oyle evlenemezsiniz diye bisey demediler bende temmuzda evlendim yeni evliyim ve hamileyim ilk cocukta bisey olmaz diyolar ama ikincide igne vurulacakmisim oyle her lafa bakmayin bizim milletimiz abartmayi seviyor

 8. Larem

  kezban ve aysel hiç olur mu öyle şey tabiki evlenebilirsiniz bu nikaha engel bişey değil ki. daha çok kadının kan gurubu rh negatif olursa problem oluyor, onunda çaresi var çocuk düşündüğünüzde anti d iğnesi yapmak.

 9. asya

  ben 2 aylık hamileyim eşimin kan grubu AB negatif benim ise 0 pozitif bir sorun olur mu

 10. Anonim

  anne baba da kan uyuşmazlığı oldugu zaman çoçukda ne gibi sorunlar çıkar.

 11. gs

  cok güzel olmuş biraz daha yorum ekleyebilirdiniz

 12. ŞULE IŞIK

  Kan uyuşmazlığı;bence anne ve babanın kan gruplarının aynı olmamasıdır.

 13. didem

  Merhaba ben ilk gebeligimde kurtaj oldum ve esimle kan uyusmazligi var benim kan gurubum negatif ve igne yaptirmadin kurtajdan sonra simdi cocuk istiyorum  ne yapmaliyim 

 14. sem

  benimki 0 rh pozitif eşiminki ise ab rh pozitif sorun olurmu su an gebeliğim söz konusu.

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.