İshal tedavisi: İshale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer?

İshal nedenleri nelerdir? İshal tedavisi nasıl yapılır? İshale ne iyi gelir?

İshal tedavisi

İshalde yüksek ateş yoksa evde geçireceğimiz iki günde ishal diyeti yaparak yağlı şeyler yemeyerek bol sıvı tüketerek uygulayabiliriz. Eğer altta yatan ciddi iltihabi bir durum yoksa bir iki gün içinde ishal düzelecektir. İshal uzun süre devam ettiğinde veya ateş 37,5 ve üzerinde ise bir iltihabi olay düşünülmeli ve doktora başvurulmalıdır. İltihabi durum söz konusu olduğunda evde yapılacak bir şey olmadığından sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir. Nedenin bir mikrop olduğunu düşünürsek antibiyotik tedavisi parazitten dolayı bir ishal söz konusu ise o zaman parazite dönük tedavi yöntemi uygulanır. Sonuç olarak tedavi yöntemini ishalin neden olduğu durum belirler.

İshalde beslenme

İshal çok fazla durumda ise tedavide bağırsak hareketlerini durdurucu veya bağırsaktan sıvı salgılamasını azaltıcı etki yaparak dışkı kıvamını sertleştirici ilaçlar kullanmak gerekiyor.

Bunlar normal besin zehirlenmelerinde kullanılmaması gereken tedavilerdir. Eğer bu tür bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı ilaçlar alınırsa o zaman ishal tedavisi kabız yapar söylemi doğru olur. Fakat bu tür ilaçları uzmanlar mecbur kalmadıkça tercih etmiyorlar. Su ve tuz kaybı mutlaka yerine konulmalıdır. Bu bazı özel solüsyonlar, tozlar vardır. Eczanelerde satılır. Bunlar suya karıştırılarak alınan, tuz ve şeker içeren tozlardır. Bunlar içinde çözündürülen suyun alınmasıyla hem su kaybını hem de kaybedilen tuz ve şekerin yerine konulmasında yardımcı olmaktadır. Gazlı içecekleri hiçbir hastalığın tedavisinde uzamanlar tavsiye etmez. Gazlı içeceklerin tedavide yeri uzmanlara göre yoktur.

İshalde doktora gitme zamanı

Normal besinlerden alınan ishallerde eğer otuz yedi buçuğun üzerine çıkan ateş yoksa bir iki gün beklenir. Halk tarafından da bilinen pirinç lapası, patates haşlaması, kızarmış ekmek, yağsız beyaz peynir gibi gıdalarla beslenerek, yani ishal diyeti yaparak bir iki gün beklemenin bir zararı yoktur.

Bu içerik ishal kaç gün sürer, siyah ishal, yetiskinlerde ishal nasil gecer, siyah ishal nedenleri, gebelikte ishale ne iyi gelir, yetişkinlerde ishal kaç gün sürer, yetişkinlerde ishal tedavisi, gebelikte ishal nasıl geçer, yetişkinlerde ishal, gebelikte ishal tedavisi, ishal kaç günden sonra tehlikeli, evde ishal tedavisi nasıl yapılır, ishale ne iyi gelir, ishal kaç gün sürerse tehlikeli, ishal kaç gün sürerse tehlikelidir, yetişkinlerde ishale ne iyi gelir, yetişkinlerde ishal kaç gün sürerse tehlikelidir, gebelikte ishal tehlikelimi, siyah ishalin nedenleri, siyah ishal nedir konularını barındırır.
Okunma: 23.640

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.