Hemoroid tedavisi: Hemoroid nasıl geçer? Basur tedavi yöntemleri nelerdir?

Mukoza sarkması ise, iç basurun aşağı doğru sarkarak anüsten çıkma eğilimi göstermesi durumudur. Bu durumda da düz bağırsak (rektum) mukozası sarkar.

Basurda ehemmiyetini koruyan bir problem de pıhtılaşmadır (tromboz). Memelerin içindeki kanın pıhtılaşmasının arkasından burada nedbe dokusu belirir. “Nedbeleşme kendiliğinden bir iyileşme şekli demektir; fakat bu durumun meydana gelmesi her zaman iyi sonuç alınacağı anlamına gelmez.”

Farklı şekillerde hemoroitlerin tedavisi yapılabilir.

Hemoroitlerin tıbbi tedavisi

Dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınmak gerekir. Kabızlıktan korunmalıdır. Bunun için yapmanız gerekenleri araştırınız. Alkol, acı biber, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Düzenli egzersiz yapmalıdır. Özellikle dışkılamadan sonra günde bir kaç defa ılık oturma banyoları (şiddetli kanama sırası hariç) yararlıdır. Uzun süre hareketsiz oturarak ya da ayakta kalmamalıdır. Birçok fitil, merhem, krem mevcuttur. Bunlar şişmiş damar ve çevresinin şişliğini azaltmağa yardımcı olurlar.

Diğer tedavi yöntemleri

Çok ağrı varsa ve aşırı kanama olduğu takdirde, tıbbi tedaviye olunmasına rağmen durumunuzda bir iyileşme olmuyorsa mevcut olan şu yöntemlere başvurulur:

Skleroterapi:

Hemoroit al damarların ve dokunun büzüşmesine sebep olacak bazı kimyasal maddeleri, şiş olan hemoroit pakesine iğne ile enjekte etme yöntemidir. Bu uygulama genellikle 1.ve 2. derecede kanamalı hemoroitlerin tedavisinde kullanılır.

Band Ligasyon Hemoroit pakelerin lastik bant ile bağlanması sonucunda bir müddet sonra boğulan parça düşer ve yeri büzüşerek alttaki damarsal yapıların şişmesi önlenmiş olur. 2. ve 3. derecede iç hemoroitlerde uygulanır.

Cerrahi tedavi:

Hemoroitlerin ameliyatla çıkarılması işlemidir.

Bu içerik hemoroid şişmesi nasıl geçer, hemoroid evde nasıl tedavi edilir, hemoroıd ağrısı nasıl geçer, hemoroid nasıl geçer, basur nasil gecer, basur şişliği nasıl iner, hemoroid şişliği nasıl geçer, basur şişmesi nasıl geçer, hemoroid şişkinliği nasıl gider, hemoroid acısı nasıl geçer, basur ağrısı nasıl geçer, basur şişi nasıl iner, hemeroid arılarna evde tedavi konularını barındırır.
Okunma: 12.178

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. melek 14 Ekim 2010 @ 19:37

    benım abım hemoroit amelıyatı oldu fakat amelıyat ağrısı cok kotu nasıl bir çözüm olabilir lütfen yardım edın ?

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.