Hemoroid tedavisi: Hemoroid nasıl geçer? Basur tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid nasıl geçer? Hemoroid tedavi yöntemleri nelerdir? Basur çeşitleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? İhmal edildiği zaman ilerleyen ve aşırı derecede ağrılara sebep olan bir hastalıktır. Halk arasındaki adı “basur” olarak bilinir. Bu hastalık anüs ve rektum hastalıklarında en çok rastlanan bir hastalıktır.

Hemoroitler anal kanalda yerleşmiş, anal kanalın içini örten tabakanın altındaki damarsal oluşumlardır. Hemoroit, anüs içindeki hemoroit al toplardamarların zamanla anormal derecede genişleyip kırmızı ve mor torbalar (memeler) şeklinde dışarı sarkması durumudur. Bu bazen aşınıp delinir ve dışkılama zamanında genelde parlak kırmızı kanamalar şeklinde kendini gösterir. Bazen memelerin aniden pıhtı ile dolu şiddetli arı, iltihaplanma, ödem ve yaralanma yapması da görülür.

İki hemoroit tipi vardır.

1. Dış hemoroit

Genellikle deriyle benzer renkte ve ufacık bir şişlik halinde görülür. Bu hemoroit tipi anal kanalın dışındaki deri altında rastlanan şişmiş toplardamarlardır. Damar bir şekilde tıkanır ve dolaşım bozukluğu kendini gösterir ve böylece hemoroit daha çok şişerek şikayetlere sebep olur.

2. İç hemoroit

Son bağırsağın anal halkaya yakın kısmında meydana çıkan şiş ve dolaşımı bozulmuş damarsal oluşumlardır. İç hemoroitler şiştiği takdirde anüsten dışarıya çıkma durumları söz konusu olabilir.

Hemoroitler nasıl gelişir?

En başta gelen sebep kabızlıktır. Diğer etkenleri sıralayacak olursak; tahrişe sebep olacak aşırı dozda acılı olan gıda tüketimi, barsak içi enfeksiyonları, içki, yetersiz hijyen, tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak, doğuştan olan damar duvar yapısının zayıflığı veya sonradan zayıflayarak torbalanması, hamilelik, kronik öksürük, gün boyunca ayakta kalmak veya oturmak, şişmanlık, aşırı yorgunluk hemoroitin oluşumuna zemin hazırlayan durumlardır.

Hemoroit belirtileri

En sık görülen belirti, tuvalette kan damlası veya tuvalet kağıdında kırmızı parlak renkli kan görmektir. Tıkanmış olan hemoroitlerde pıhtı bulunur ve bu hemeroitler ağrılıdır.

Bu içerik hemoroid şişmesi nasıl geçer, hemoroid evde nasıl tedavi edilir, hemoroıd ağrısı nasıl geçer, hemoroid nasıl geçer, basur nasil gecer, basur şişliği nasıl iner, hemoroid şişliği nasıl geçer, basur şişmesi nasıl geçer, hemoroid şişkinliği nasıl gider, hemoroid acısı nasıl geçer, basur ağrısı nasıl geçer, basur şişi nasıl iner, hemeroid arılarna evde tedavi konularını barındırır.
Okunma: 12.244

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. melek 14 Ekim 2010 @ 19:37

    benım abım hemoroit amelıyatı oldu fakat amelıyat ağrısı cok kotu nasıl bir çözüm olabilir lütfen yardım edın ?

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.