Hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık nasıl giderilir? Hazımsızlık için bitkiler

Gaz ve hazımsızlık durumunda her şeyden önce, asit bozuklukları, safra taşı, kolit gibi organik bir hastalığın olup olmadığını irdelemek gerekir. Eğer kişide herhangi bir organik hastalık saptanmamışsa, o zaman çok çeşitli nedenlere bağlı olan gaz problemi doğal yollarla da çözülebilir.

Hazımsızlık için bitkiler: Papaya meyvesi veya papaya özü hapları, içerdiği sindirime yardımcı enzimlerle olumlu etki gösterir.

Şişkinlik giderici ve hazımsızlık için bitki çayları: Anason, kişniş, papatya, havlıcan ve özellikle de rezene gaz sökmek için yararlıdır. Aşın strese bağlı olan gazlarda sarı kantaron ve melisayı da çay olarak içmek faydalıdır.

Hazımsızlığa iyi gelen baharatlar: Kakule, kimyon, karabiber, havlıcan, kişniş, zencefil bu konuda yardımcıdır.

Gaz, hazımsızlık ve şişkinlik neden olur? Şişkinlik nedenleri nelerdir? Fazla miktarda asitli ve gazlı içeceklerin içilmesi (soda haricinde), çok soğuk gıdaların tüketilmesi, hemen yatmadan önce yemek yemek, sürekli pişmemiş besinleri tüketmek, aşırı acılı, asitli ve kızarmış gıdalarla beslenmek, yemek sırasında aşırı soğuk içecekler içmek ve ayakta beslenmek gazı artırır.

Genelde bol sıcak su ve bahsedilen bitki çayları dışında, ayrıca sulu ılık ve sulu sıcak beslenmek, günde 3-4 kez ağızda tane karanfil ve kakule çekirdeği çiğnemek, doğal madensuyunu soğuk olmayacak şekilde iç-mek gazı sökmek için yararlıdır.

Hindistan’da genelde yemeklerin üstüne servis yapılan nöbetşekeri, çekirdek kakule ve kişniş karışımından bir tatlı kaşığı kadar çiğnemenin, üzerine de bir fincan sıcak su ve rezene çayı içmenin faydası vardır.

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler: Hızlı konuşarak ve hızlı yemek yiyerek hava yutan kişilerde ağız yoluyla gaz çıkarma sık rastlanan bir 160 durumdur. Bu nedenle yemeklerimizi aceleyle, stresle yemek yerine, sakinlik içerisinde, uzun uzun, iyice çiğneyerek, fazla konuşmadan ve tercihen hava yutmadan yemek daha doğru olacaktır. Yediğiniz yiyeceklerin aşırı soğuk veya aşırı sıcak olması da sindirim sistemini olumsuz etkileyerek gazı ve hazımsızlığı artırır. Ellerin ve ayakların uzun süre soğuğa maruz kalması ve üşütülmesi de gazı artıran nedenlerdendir.

Gazı sökmek için ayrıca, ayakları tuzlu suda bekletmek, karnı saat yönünde susamyağıyla ovmak yararlı olabilir. Yemek sırasında veya sonrasında 1-2 fincan sıcak su veya rezene çayı içmek de faydalıdır.

Bu içerik hazımsızlığa ne iyi gelir, hazımsızlık nasıl giderilir, hazimsizlik için bitki, hazımsızlığa iyi gelen bitkiler, bebeklerde hazımsızlık, hazımsızlık için ne yapmalı, hazımsızlık ve şişkinliğe ne iyi gelir, hazımsızlık şişkinlik ne iyi gelir, gebelikte hazımsızlık, Hazımsızlık nasıl geçer, hazımsızlığa iyi gelen yiyecekler, gebelikte hazımsızlığa ne iyi gelir, sindirime iyi gelen bitki çayları, hazımsızlığa iyi gelen, şişkinliğe iyi gelen bitki çayları, hazımsızlık giderici, hazımsızlığa iyi gelen besinler, hazımsızlığa iyi gelen meyveler, hazımsızlık için bitkiler, şişkinlik giderici içecekler konularını barındırır.
Okunma: 15.352

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.