Hamilelik belirtileri ilk hafta: Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik belirtileri ilk hafta: Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Henüz ilk haftadan itibaren görülen hamilelik belirtileri. Gebelik nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri nasıl başlar? Hiç test yapmadan hamile olmak anlaşılabilir mi? Hamilelik nasıl anlaşılır?

Bir kadının gebe kalışını gösteren belirtiler 3 gruba ayrılır. Bu hamilelik belirtileri şu şekildedir:

a) Şüpheli belirtiler,
b) Olası Belirtiler,
c) Kesin belirtiler,

Bize gebelik teşhisinde yardımcı olan bu belirtilerin bir kısmı hiçbir test uygulamaksızın kadının hissettiği belirtilerdir.
Bir kısmı, ise testler ve doktor tarafından saptanır. Şüpheli ve olası belirtiler dediğimiz belirtiler, hekime gebelik teşhisinde yardımcı olur, fakat bunlar yüzde yüz güvenilir işaretler olarak değerlendirilemezler. Çünkü gebelik dışı bazı klinik tablolar da bu belirtilerin bir veya birkaçını verebilir. Birkaç belirtiyi bir arada görmedikçe gebelik teşhisinde kesin konuşmamak, bir süre daha beklemek daha doğru bir davranıştır. Çünkü gerçeğe dayanmayan bir teşhis çoğu zaman kadında ruhsal gerilim ve çöküntü yaratabilir. Bu nedenle kadının, son adet kanaması tarihi dâhil, verdiği bilgiler ve Kadın Doğum Uzmanı’nın muayenesi diğer testlerle beraber değerlendirilmelidir. Erken gebeliklerin tanısı karın bölgesi fazla yağlı kimselerde ve muayenede kendini” sıkmadan rahat durmayan hastalarda oldukça güçtür.

İlk hafta hamilelik belirtileri: Gebelik nasıl anlaşılır, gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bulantı ve kusma: Hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmeye başlayan tipik hamilelik belirtisidir. Gebelerin pek çoğu, gebelik başlangıcında ilk haftalarda sabahları bulantıdan şikayetçi olurlar. Bulantının sabah hasta uyandığında görülmesi günün ilerleyen saatleri içinde azalarak kaybolması, gebeliğin tipik erken bulgularmdandır. Bazı kadınlarda bulantı dışında kusma veya kusacakmış gibi olma yakınmaları sıktır. Kusma bulantının adet kanaması gecikmesiyle beraber görüldüğü vakalar ilk önce gebeliği düşündürür.


Vajinal akıntı artışı – Döl yolu akıntısında artış: Vajinal akıntının artması da hamilelik belirtilerinden ilk hafta görülen işaretlerden biridir. Gebeliğin oluşmasıyla beraber hormonsal değişimlere bağlı olarak döl yolu akıntısında artış olur ve bütün gebelik süresince devam eder. Bazı gebelerde, gebeliğin son aylarında bu akıntı oldukça rahatsız verici boyutlara ulaşır. Akıntı şikâyetçi olmayan doğurgan çağdaki bir kadında adet kanaması gecikmesiyle beraber, ani bir akıntı artışı da bize gebeliği düşündürür.

Adet kanamasının gecikmesi: Eğer adet döngüsü gebe kaldığınız ilk haftaya tekabül ettiyse, bu da ilk hafta görülen hamilelik belirtisi olacaktır. 28-30 gün gibi düzgün aralıklarla adet gören genç bir kadında adet kanamasının gelmemesi bize ilk önce gebeliği düşündürür. Ancak unutmamalı ki, bazı enfeksiyon hastalıkları, kansızlık, iklim ve çevre, hatta meslek değişiklikleri, gebelik korkusu, psişik (ruhsal) gerilim ve ruh hastalıkları da çoğu zaman adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bazı kadınlarda ise “üste görme” adı verilen olaya rastlanılır. Kadın gebe olduğu halde, adetlerine uyan zaman aralıklarında, aybaşı kanamasına benzer kanamalar görülebilir.

Diğer hamilelik belirtileri

Memelerde dolgunluk hissi: Gebeliğin oluşmasıyla birlikte değişen hormonsal denge ile bağlantılı olarak kadında memelerde dolgunluk, hassasiyet, acı hissi oluşur. Fakat birçok kadında adet öncesi, günlerde de aynı belirtilerin daha hafif olarak görüldüğü unutulmamalıdır. Gebeliğin gelişmesiyle birlikte ikinci aydan itibaren memelerde büyüme görülmesi olağandır. Meme başını çevreleyen koyu renkli bölgenin rengi daha da koyulaşır ve çapı genişler. Gebelik öncesi pembe renkli olan meme başı da gebeliğin ilerlemesiyle koyulaşır ve çapı genişler. Gebelik öncesi pembe renkli olan meme başının da gebeliğin ilerlemesiyle renginin koyulaştığı dikkati çeker. Ayrıca meme başı çevresinde yer alan ufak tepecikler hormonsal değişim sonucu daha belirginleşirler. Gebeliğin son üç ayında memelerin daha da büyümesi sonucu memelerin derisinin gerildiğini ve üzerinde yer yer çizgilerin meydana geldiği, yüzeysel damarların deri altında daha da belirginleştiği pek çok gebede görülebilir. Meme değişiklikleri, ilk gebelikte gebelik teşhisi için önem taşıyabilir.

Bu içerik gebelik belirtileri nelerdir, en erken gebelik belirtileri, erken gebelik belirtileri nelerdir, erken gebelik belirtileri, en erken gebelik belirtileri nelerdir, erken gebelık nedır, ilk gebelik belirtileri nelerdir, gebelikte ilk hafta belirtileri nelerdir, gebeliğin ilk belirtileri nelerdir, ilk hafta gebelik belirtileri nelerdir, gebelik belirtileri bunlardır, gebeliğin en erken belirtileri nelerdir, Gebeliğin belirtileri nelerdir, test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır, yhs-fh_lsonsw, erken gebelik ne demek, gebelik belirtileri ilk hafta, gebelik ilk belirtileri nelerdir, ilk hafta gebelik belirtileri, en erken gebelik belirtisi konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 15 Ağu 2010 Okunma: 113.378
Benzer yazılar


15 yorum

 1. gebe

  bilgiler cok işimize yaradı tşkler

 2. gül

  hamile testi yaptim ve hamile oldugum cikti 9.10 .2010 en son adet günüm bu yazilan tarihti ama esimlen dün gece iliski sonrasindan adet kanamasi gördûm ve halen sanci icinde kivraniyorum test yanilttimi yoksa düsükmü yaptim

 3. ezel

  üç buçuk aylık evliyim ve hamile kalmak istiyorum ne olur dua edin

 4. selma

  merhaba hamilelik belirtileri kaç günde ortaya çıkar acaba? 15 günde çıkarmı?

 5. HANDAN

  hasta oluyorum ama karnım şişti hemde baya ağırlık var bazen oynuor gibi hissediyorum karnım indi 1 ay içinde iki kere adet oldum bu ne acaba??

 6. yağmur

  aşılama yaptırdım geri sayım başladı kaldı 9 gün… bebişim seni diliyorum yüce allahtan.

 7. NESLİHAN

  arkadaşlar ben haziran ayında 17 sinde hamile olduğumu öğrendim ve doktorum 24 ünde gel keseyi görelim dedi adetimde 7 gün geçmişti 24 ünde tekrar kontrole gidektim ama 20 sinde düşük yaptım bebeğim 1 haftalıktı tahminime göre ve doktorum bana sunu söyledi adet olacağın tarihten itibaren bırak 10 günü geçsin dedi… ki haklıydıda belki öğrenmeseydim aa adet oldum dicektim böylesi daha acı oldu !!!

 8. ASENA

  bu bilgiler çok iyi teşekkür ederim. bende 9 aylık evliyim bebek istiyorum ama ne yaptıysak olmadı. doktorlar 1 sene dolsun tedaviye öyle başlayalım diyor. çok sıkıldım artık bende bir bebek istiyorum artık. lütfen bana bir çözüm yolu söyleyin.

 9. kübranur

  merhaba arkadaşlar ben 8aylık evliyim ilk başlarda doğum kontrol hapıyla korunuyordum…ve bıraktım kullanmayı ı bıraktıgım ay hamile kaldım…bebegim 20 günlükken düştü….ve düşeli 5 ay oluyo sanki hamileyim biraz belirtiler var dua edin….rabbim hepimize hayırlı evlatlar nasip etsin inş…

 10. canan

  bende beş aylık evliyim çocuk istiyoruz inşallah Rabbim bana ve tüm isteyenlere nasip eder

 11. adıyamanlı

  geçen hafta yorum yaptım olmuyor diye ve dün adetim bigün geçti yaptım pozitif çok mutluyuz meryem suresini okudum ve etkisini gördüm herşey onun elinde yeterki istemesini bilelim rabbim herkese nasip etsin 

 12. ayşe

  H harfi cikarsa hamileyimmi acaba

 13. Anonim

  Yüce rabbim herkesin gönlüne göre versin

 14. kader

  Dua en guzel ilactir unutmayin 

 15. zeynep

  bende bu ay aşılama kondum işallah olur

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.