Hamileliğin 3. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 3. ayında anne karnında bebek gelişimi ne durumdadır? Gebeliğin 8-12 haftalar arası bebeğin durumu.. Hamilelikte üçüncü ay bebek gelişiminin oldukça hızlı olduğu bir dönemdir. Bu ayda bebeğin organ gelişimi son safhasına gelmiştir ve kolları, bacakları uzamaya başlar.

Gebeliğin 3. ayında gözler tamamen oluşmaya başlar. Bebeğin gözleri ilk etapta yanlara doğru iken, artık ortaya doğru gelir. Beyin dokuları da hızlı bir biçimde orataya çıkmaya başlar. Oluşması en zor olan ve yaklaşık 4 haftada oluşan dudak ve damak yapısı hamileliğin 3. ayında oluşur.

Hamileliğin 3. ayında bebeğin tat alma ve dokunma duyuları da gelişir. Bu dönemde bebek henüz 2-3 cm uzunluğunda olmasına rağmen yavaş yavaş hareket etmeye başlar. Ama bebek hareketleri ultrasonda görülebilir.

Bu ayda anne adaylarının en önemli sıkıntılarından biri pek yemek yiyemedikleri için bebeklerinin zarar gördüklerini düşünmeleridir. Fakat anne adaylarının bu konudaki korkuları yersizdir. Çünkü bu ayda bebeğin ihtiyacı az olduğu için annenin az beslenmesi henüz bir sorun teşkil etmez. Anne adayının iyi beslenmesi hamileliğin 12. haftasından itibaren önem kazanmaya başlar.

Bu dönemde anne adayı yine doktor kontrolüne gitmeli; kan sayımı, idrar tahlili, troid, idrar kültürü ve kızamıkçık gibi bazı testleri yaptırmalıdır.

Bu içerik 3 buçuk aylık gebelik, üç buçuk aylık gebelik, anne karnında 3 aylık bebek, 3 buçuk aylık anne karnındaki bebek, 3 aylık gebelık, 3 buçuk aylık bebek anne karnında, anne karnında 3 aylık bebek gelişimi, anne karnında 3 aylık bebek görüntüleri, anne karnında 3 buçuk aylık bebek, 2 buçuk aylık gebelik, gebeliğin 3 ayı, 3 aylık gebelik görüntüsü, anne kARNINDAKI 3 AYLIK BEBEK, 3 aylık bebek anne karnında, üç aylık gebelik, anne karnında 3 aylık bebek neler yapar, iki buçuk aylık bebek anne karnında, anne karnında üç buçuk aylık bebek, 3 aylık bebek görüntüsü, anne karnında iki buçuk aylık bebek konularını barındırır.
Okunma: 68.238

Benzer İçerikler

102 Yorum

  1. meral 24 Ocak 2011 @ 21:09

    bende üç buçuk aylık hamileyim 37 yaşındayım hiç dr gitmedim bulantılardan kalkamadım. ilk kez böyle oldum. Allah hayırlısını nasip etsin…

  2. feride 19 Eylül 2014 @ 09:40

    üc bucuk aylik hamileyim karin bölgesinden asagi cok soguk oluyor ne yapmam lazim

1 2 3

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.