Hafta hafta gebelik: Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

Hafta hafta gebelik takibi: Gebelik haftaları ve hafta hafta bebek gelişimi. A’dan z’ye hafta hafta hamilelik bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Gebelik 1. hafta, 2. hafta, 3. hafta ve 4. hafta annenin durumu

Son adetin ilk günü ile birlikte yumurtalıktan bir yumurta hücresi büyümek üzere seçilir. Kadınlık hormonlarının düzenli artışı ile yumurtalık uyarılıp yumurta atılımı sağlanır. Ayrıca endometriyum (rahim içi duvarı) kalınlaşıp döllenecek yumurtaya yerleşmesi için ön hazırlık yapmaktadır.

Atılan yumurta hücresi tüpler tarafından yakalanmaktadır. Bu yumurtlama adetten 14’üncü günde olmaktadır. B-hCG gebelik hormonunun üremeye başlaması cinsel ilişki sonrasında tüplere ulaşan sperm tarafından döllenmesiyle başlar. Gebeliğin kesinleşmesi için bir zaman sonra idrarda ve kanda artması ile kesinleşir.

Bölünen döllenmiş yumurtaya blastosist ismi verilir, bunun oluşumu Döllenen yumurta tüplerde bölünerek 7-10 günlük bir yolculuk yaptıktan sonra rahim içine yerleşmesi ile oluşur. (implantasyon ve nidasyon).

Rahim ağzının yumuşaması ve kalınlaşan mukus rahim ağzını kapatarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Genellikle görülen fakat önemi olmayan implantasyon (yerleşme) sırasında bazı kadınlarda 1-2 damla kanama veya kasıklarda kramp oluşması görülür. Bunun oluşumu sırasında endişelenmeye veya panik yapmaya gerek yoktur.

1. ve 4. haftalar arasında anne karnında bebek gelişimi

Hücre çoğalması döllenmiş yumurtanın hızla bölünmesi ile başlar. Bu döllenmiş yumurta rahim içine yerleştikten sonra blastosist ismini alan bu hücre topluluğun boyutu yaklaşık 0,1 mm’dir. Bu zaman için bebeğin cinsiyeti ve bütün genetik (DNA’sı) bütünüyle tamamlanmıştır. Kromozomların XX durumunda kız, YY durumunda ise erkek olacaktır. Bu zamanda bebeğin nörolojik sistem ve duygu organlarının taslakları gelişmeye başlar. Kalp ve ilkel dolaşım sistemi hızla oluşmaya başlamıştır. Bu zaman için bebeğinizin varlığını hissetmeye başlayabileceğini biliyor muydunuz?

Hafta hafta gebelik ve anne karnında hafta hafta bebek gelişimi: Diğer haftalar

Hamilelik 5. haftaHamilelik 6. haftaHamilelik 7. haftaHamilelik 8. haftaHamilelik 9. haftaHamilelik 10. haftaHamilelik 11. haftaHamilelik 12. haftaHamilelik 13. haftaHamilelik 14. haftaHamilelik 15. haftaHamilelik 16. haftaHamilelik 17. haftaHamilelik 18. haftaHamilelik 19. haftaHamilelik 20. haftaHamilelik 21. haftaHamilelik 22. haftaHamilelik 23. haftaHamilelik 24. haftaHamilelik 25. haftaHamilelik 26. haftaHamilelik 27. haftaHamilelik 28. haftaHamilelik 29. haftaHamilelik 30. haftaHamilelik 31. haftaHamilelik 32. haftaHamilelik 33. haftaHamilelik 34. haftaHamilelik 35. haftaHamilelik 36. haftaHamilelik 37. haftaHamilelik 38. haftaHamilelik 39. haftaHamilelik 40. haftaHamilelik 41. hafta

Bu içerik anne karnnda hafta hafta bebek geliimi, annekarnındabebekgelişimi, anne karnında bebek gelişimi, anne karnında hafta hafta bebek gelişimi izle, anne karninda bebek gelisimi izle, anne karnında gebelik, annekarnındabebek, anne karnında hafta hafta bebek gelişimi videoları, anne karnındaki bebek gelişimi, ANNE KARNINDA BEBEĞİN HAFTA HAFTA GELİŞİMİ konularını barındırır.
Okunma: 12.608

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.