Genital siğil (vajinal siğil) ve HPV virüsü: HPV nedir? HPV tedavisi nasıl yapılır?

Genital siğiller erkek ve bayanlarda sıkça görülen bir sağlık sorunudur. Human Papilloma virüsün enfeksiyonun yaratması sonucu genital bölgede ortaya çıkan karnabahar şeklindeki çıkıntılardır. Genel olarak ağrı yaratmaz ve çapı ortalama 5 cm’ye kadar yaklaşabilmektedir fakat nadir olarak 15-20 cm olduğu da görülmüştür.

HPV nedir?

HPV bir virüs çeşididir. Genital ve mukozada faaliyet göstererek o bölgelerde enfeksiyona sebep olur ve bunun sonucu olarak siğiller oluşur. Siğil oluştuktan sonra alevlenme gibi rahatsız edici sorunlar yaratır ve tedavisi tam olarak bulunamayan bir hastalıktır.

Genital siğil nasıl bulaşır?

Hastalık cinsel münasebet ile bulaşır, genel olarak çok eşli yaşayan kişilerde rastlanma oranı daha yüksektir.

Genital siğil nerelerde görülüyor?

Penis, rahim ağzı, makat, idrar kanalı ve testislerde görülebilir.

Genital siğil belirtileri nelerdir?

Bulaştıktan sonra 2 veya 6 ay süren bir kuluçka süresi geçirir ve daha sonra genital bölgelerde siğil adı verilen kitleler oluşur. Genel olarak belirtileri erkeklerde sessiz bir şekilde ilerleyebilir fakat kadınlarda sessiz seyretse bile yapılan klinik incelemelerde genital bölgelerde ufak çaplı siğillere rastlanır. Hatta bazı bayanlarda anüs veya vajinayı tamamen siğil kaplayabilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan oral yollarla girilen ilişkilerde bulaşma ihtimali çok yüksektir.

Bu içerik ahmet maranki hpv tedavisi konularını barındırır.
Okunma: 6.996

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.