Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Gebelikte mide yanması nasıl önlenir?

Gebelikte mide yanması ve mide ekşimesi: Gebelikte mide yanması nasıl önlenir? Mide yanmasını azaltmak için dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir? Gebelikte mide yanmasına çözüm. Hamilelikte mide ekşimesi tedavisi.

Hamilelikte mide yanması ve mide ekşimesi nedenleri ve çözüm önerileri.. Progesteron sindirim ve midede ki kasların gevşeme sebepleri, artan gebelik hormonlarıdır Midenin üst kısmındaki kapakçıkta da gevşeme olduğu için mide içeriği ve asidi yemek borusuna kaçar, bu bölgeyi tahriş eder ve kalbin olduğu bölgede çok rahatsızlık veren bir yanmaya sebep olur.

Halkımız arasında yaygın olan inanışa göre midede oluşan yanmanın saçlanmasıyla ilgili olduğuna dair her ne kadar inanışlar olsa da herhangi bir ilgisi yoktur. Anne adayını çok rahatsız eden bu durum beslenmeyi de olumsuz etkilediği için bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilmektedir.

Gebelikte mide yanmasını önlemek için öneriler

Yemeklerimizi sık ve küçük öğünler halinde yemelisiniz. Ani hareketlerden ve yemekten sonra yatmak gibi mide yanmasını başlatacak hareketlerden uzak durunuz. Yemeklerden sonra uzanmayınız bunun yerine arkanıza minder koyarak oturunuz. Fazla çay, kahve, yağlı yiyecekler, kızartma ve baharatlı yemeklerden uzak durunuz. Mide yanması oluşuyorsa yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapmanızda fayda vardır. Gebelik döneminde çok kilo almayınız ve sebzeleri öğüterek yiyiniz. Sigara kullananların sigarayı bırakmaları önemlidir. Kilolarınızı kontrol etmelisiniz. Yemekleri hızlı yememelisiniz. Gebelik döneminde karın bölgenizi sıkacak ve rahatsız edecek giysi ve iç çamaşırlarından uzak durunuz. Gece yatmada önce alkol çikolata ve kahve türü içecekler kullanmayınız. Bu tür içecekler geceleri mide asitini çok fazla miktarda artırırlar. Gece boyunca rahat bir uyku sağlaması için yatmadan yarım saat önce 1 bardak ılık az şekerli süt içmek faydalıdır. Yatarken kullandığınız yüksek yastıklar mide yanmasını azaltır. Bu önlemlerden sonra mide yanmanız devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bu içerik gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir, gebelikte mide yanması nasıl geçer, gebelikte mide ekşimesine ne iyi gelir, gebelikte mide yanmasına çözüm, mide yanmasına ne iyi gelir, gebelikte mide ekşimesi nasıl geçer, gebelerde mide yanmasını konularını barındırır.
Okunma: 12.663

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.