Gebelikte emzirme: Gebelikte emzirmenin zararları var mı? Gebelikte emzirmek doğru mu?

İlk aylarda emzirme süreci, bebeğin kemik gelişimi için vazgeçilmez bir evredir. Yeni doğan bebekler ilk altı ay anne sütünden mahrum bırakılmamalıdır. Bebeğin anne sütüne ihtiyaç duyduğu zamanda yeniden hamile kalan anne, bebeğini emzirmekten çekinmemelidir. Emzirme döneminde hamile kalan çoğu anne, anne sütünü bebeğine vermekten çekinir. Bu durumun sebebi, hamile annenin bebeğini emzirmesi sonucu düşük yapacağına dair yorumlanmasıdır. Oysaki bu yanlıştır. Gebelik gereği sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat eden annenin, bebeğini emzirmesinde hem cenin hem de emzirdiği bebek açısından bir sakınca teşkil etmez.

Hamilelikte, anne sütünün verilmesi, doğmamış bebeğin oluşumunu tamamlaması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri etkilemediği, üstelik erken doğuma da sebebiyet vermediği büyük ölçüde kanıtlanmıştır. Fakat annenin geçirdiği gebelik tıbbi anlamda hem cenin hem bebek için tehlike arz ediyorsa (örneğin erken doğum vb.) dönem içerisinde cinsel ilişki ve emzirmenin bırakılması, ara verilmesi önerilebilir.

Bu konuda alınacak önlemler nelerdir?

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1. Anne, ek olarak istirahata ihtiyaç duyar.

2. Bebeğini yatarak emzirebilir.

3. Anne sütünün devamı ve ceninin gelişimini tamamlaması için düzenli ve tabiki sağlıklı beslenilmesi şarttır.

4. Emzirme dönemlerinde aldığı kalori oranlarına dikkat etmelidir.

5. Her iki bebeğin sağlığı için sigara, alkol vb. uyuşturucu zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.

Bu içerik gebelikte emzirme, gebelikte emzirmenin zararları, gebeyken emzirme, gebelikte emzirmek, emzirme döneminde gebelik nasıl anlaşılır, gebelikte bebek emzirilirmi, GEBEYKEN EMZİRMEK, gebelikte bebek emzirme, yatarak emzirmek zararlımı, gebelikte çocuk emzirme, emzirmenin zararları, emzirme, bebekler yatarak emzirilirmi konularını barındırır.
Okunma: 18.336

2 Yorum

  1. Melike 15 Haziran 2010 @ 22:30

    Nasıl olur minerallere vitaminlere etki etmez??? Çok ediyor hem de..
    Biraz da stresiniz ve beslenme eksikliğiniz varsa yandınız..zeka geriliğine kadar…ben neler çekiyorum şimdi…Allahım kimseyi evladıyla sınamasın…:((( çok zor 2 çocukla ..doğduğundan beri hasta yavrum damak yarığından tutun da gelişme geriliğinden bir sürü hastalık var… ve hepsini bu emzirmeye bağlıyorum ilk çocuğum sapasağlam maşallah 2 yaşında ama gören 3 sanıyor onu da kreşe vermek zorunda kaldım ikinci çocuğun hastalıklarından dolayı..ona da yazık küçüğe debana da…aman arkadaşlar emzirmeyin emzirmek istiyorsanız 2. çocuğu doğurmayın!!!!

  2. isım yok 12 Ekim 2014 @ 14:23

    bende tam olarak emın olamıyorum ama cocugum daha altı aylık ek gıda vermek gercekten cok zor daima anne sutu ıstıyor hazır mamada yemıyor sulu seylerı de bın de bır yıyor lutfen uzman bır kısı bılgı verebılır mı emzıren her anne bayan gıbı zor bır durumla karsılastı mı ayrıca melike hanım ıcınde uzuldum allah kımseye evladından yana acı vermesın umarım sımdı duzelmıstır

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.