Gebelikte depresyon ve psikolojik sorunlar

Hamilelik ve anne olma isteği, kadınlarda genellikle ergenlik döneminden sonraki süreçten, orta yaşa kadar süren süreçte ortaya çıkan, vazgeçilmez bir istektir. Her güzel şeyin bir zorluğu olduğu gibi, anne olabilmek için de kadınların bazı zorluklara katlanması gerekmektedir. Bunlardan bazıları sancı, ağrı, mide bulantısı vb. olaylardır. Bu belirtiler, hamilelikten önce ortaya çıkan fiziksel durumlardır. Bunların yanı sıra hamilelik sırasında, kadınlar psikolojik olarak da birçok zorluk yaşar. Bunlardan bazıları sebepsiz ağlama, alınganlık, yalnızlık vb. durumlardır. Bu süreçte kadın, eşinin desteğini alamazsa, bazı psikolojik problemlerle karşılaşabilir bunun doğal sonucu olarak da bu durum çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Kadınlarda hamilelik sırasında salgılanan sevgi hormonu, kadının ruh sağlığını ve psikolojik durumunu fazlasıyla etkiler. Eğer kadın bu durumdan çok etkilendiyse, kesinlikle bir hekime başvurulmalı ve psikolojik destek alınmalıdır. Hamilelik döneminde kadının yaşadığı bu bulanımları biraz da olsa azaltmak için uygulanacak bazı tedavi yöntemleri bulunmakta. Bunlardan bazıları duş almak, masaj yaptırmak ve rahatlatıcı bitki çayları ve gıdalar kullanmak olabilir.

Bu nedenlerden dolayı, beyleri eşlerine bu dönemde daha fazla destek olmalı, isteklerini ve arzularını mümkün olduğu derecede yerine getirmeye çalışmalarıdır. Kadınların bu dönemde düşündükleri en önemli olaylardan birisi de aldatılma korkusudur. Eğer kadın böyle bir fikre kapılmışsa, kocası eşine güven vermeli ve onu bu konuda tatmin etmelidir.

GEBELİKTE DEPRESYON BELİRTİLERİ ve GEBELİKTE DEPRESYON TEDAVİSİ

LOHUSALIK DÖNEMİNDE DEPRESYON

Okunma: 2.663

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.