Gebelikte cinsel yaşam: hamilelikte seks

Gebelikte cinsel yaşam: hamilelikte seks

Hamilelikte cinsel yaşam nasıl olmalıdır, gebelikte seks yapmak tehlikelimidir, hamilelikte hangi aylarda seks yapılabilir, hangi aylarda yapılamaz? Gebelikte hangi durumlarda seksten kaçınmak gerekir ve gebe kadın cinsel ilişkide nelere dikkat etmelidir?

Gebelik süreci kadın üzerinde birçok fiziksel değişikliğin yanı sıra birçok ruhsal değişikliğe de sebep olduğundan gebelik kadının cinsel yaşamını kökten etkiler. Bir kadının cinsel yaşamı gebelik sürecinden olumsuz etkilenir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bebeğe zarar vereceği endişesi ile bu sürece uyum sağlayıncaya kadar cinsel isteksizlikler görülebilir. Gebeliğin teşhis edilmesi ile birlikte kadındaki annelik içgüdüsü biraz daha baskın hale gelmektedir.

Normal seyreden bir gebelik sürecinde cinsel ilişkinin, halk arasındaki bilimsel dayanağı olmayan söylentilere rağmen, gebeliğe olumlu veya olumsuz bir etkisi söz konusu değildir. Kadın gebeliğe uyum sağladıkça cinsel isteği artabilir ancak rahmin iyice büyümesiyle birlikte cinsel ilişki kadında ağrı ve acıya sebep olabileceğinden gebeliğin son dönemlerinde bu cinsel isteksizlikler tekrar başlayabilir. Normal bir gebelikte, gebeliğin son 4 haftasına kadar cinsel yaşamda kısıtlama yoktur. Son 4 haftada ise erkeğin ejekulasyon sıvısı içinde bulunan bazı maddelerin rahim kasılmalarını tetikleyebileceğinden ilişki tavsiye edilmez.

Daha düşük veya erken doğum yapmış kadınlarda cinsel ilişki gebeliğin ilk iki ayı ile sınırlandırılabilir. Gebeliğin herhangi bir döneminde vajinal kanama olması, düşük tehdidi ve erken doğum tehdidi olan kadınlarda da ilişli kesinlikle yasaklanır. Bu yasak söz konusu tehlikeler ortadan kalkıncaya kadar devam eder. Erkekte veya kadında tespit edilmiş bir genital enfeksiyon varlığı da enfeksiyon tedavi edilinceye kadar cinsel ilişkinin yasaklanmasına neden olur. Ayrıca riskli gebelikler sınıfına giren plasenta previa durumunda da kanamayı başlatma riskinden dolayı ilişkiden kaçınmak gerekir. Unutulmamalıdır ki gebe kadın ruhsal sorunlar yaşayabileceği için cinsel ilişki için istekli değilse zorlamamak gerekir.

Aşağıdaki durumlar dışında cinsel ilişki yasak değildir:


Gebelik kesesinin erken açıldığı ve suların erken geldiği durumlarda,

Vajinal kanama durumunda,

Önceki gebelikte erken doğum tehdidi öyküsü ve şu anki gebelikte erken doğum tehdidi varsa,

Eşinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık mevcutsa,

Plasenta previa’da (çocuğun eşinin önde olması ve rahim ağzı kanalını tıkadığı durumlarda),

Çoğul gebelikte gebeliğin son aylarında,

Doğum hekiminin cinselliğe yasak getirdiği diğer durumlarda.

Bu içerik cinsel ilişki görüntüleri videoları, gebeliğin 7 ayında cinsellik, gebelikte cinsellik video, 7 ayda cinsellik, gebelikte 7 ayda cinsellik, cinselilişki görüntüleri, 7 aylık gebelikte cinsel ilişki, cinsel ilişki görüntüleri video, cinsel ilişki görüntüleri, cinsel ilişki videoları, gebelikte cinsellik videoları, gebelikte cinsel ilişki videoları, ilişki görüntüleri, gebelikte cinsel ilişki videosu, gebelikte cinsellik nasıl olmalı, 7 haftalık gebelikte cinsel ilişki konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 20 Ağu 2008 Okunma: 37.645
Benzer yazılar


8 yorum

 1. selen

  siteniz cok güzel çok yardmcı oluyosunuz tesekkürler

 2. gülten

  merhaba bende sitenizi begendim iyi günler

 3. alev

  teşekkür etmek istiyorum. gerçekten çok faydalı bilgiler edindim.

 4. sevil

  bende tesekür ediyorum

 5. meltem

  doğum hakkında çok iyi bilgiler edindim bu sebepten ddolayı size teşekkür ederim

 6. ertan

  verdiğiniz bilgiler gerçekten faydalı oluyor sizlere çok teşekür ederim

 7. zeliş

  verdiginiz bilgiler için çok teşekürler

 8. ayarcı

  vidolarınız çok güzel vede öğretici

Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.