Gebelikte bunları yapmayın! Gebelikte yapılmaması gereken şeyler

Gebelikte yapılmaması gereken şeyler nelerdir? Hamilelikte yapılması riskli ve bebeğe zararlı olan şeyler nelerdir? Gebelikte bebeğe zararlı olan şeyler.. Gebelik dönemlerinde genellikle ayakta duş yapmayı tercih edin. Küvet, jakuzi gibi aktiviteler gebelik dönemlerinde önerilmez. Bu durum bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Sigara, alkol benzeri uyuşturucu maddeleri kullanmaktan uzak durun. Dumanlı ortamlardan uzak durarak hiç bir şekilde pasif ya da aktif içici olmayın. Tazeliğinden ve pişmişliğinden kuşkulandığınız yiyeceklerden uzak durun. Hamilelik öncesi yapabildiğiniz ağır ve yorulabileceğinizi düşündüğünüz aktiviteleri (örneğin: zıplamak, gerinmek ve yukarı doğru uzanmak vb.) gebelik dönemlerinde tekrarlamayın.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenize dikkat edin. Tuz ve şekerin aşırısından mümkün olduğunca uzak durun. Yemekleri yavaş ve çiğneyerek yiyin. Hafif beslenmeye dikkat edin. Gebelik dönemlerinde düzenli kilo almaktan çekinmeyin. Enfeksiyon riski olan ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Ani rahim kasılmalarına sebebiyet veren bitki çaylarından tüketmeyin. Aksi halde düşük ya da erken doğum riski artar (örneğin ada çayı). Sıkı ve dar ayakkabı ya da elbiseler kullanmayın.

Hamilelik dönemlerinizde yüksek topuklu ayakkabı merkezi ağırlık sistemini etkileyeceğinden yükünüzü dengeleyemeyebilirsiniz. Bu dönemde topuklu ayakkabı tercih etmemelisiniz.

Kanserojen özellik kazanmış kimyasal maddeler bebeğinizi olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden yüksek sıcaklıkta pişirilmiş yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Gebelik dönemlerinde uyku düzeni belirli bir zamandan sonra bozulur. Bunun sebebi yavaş yavaş gelişen fizyolojik ve psikolojik etkilerin yavaş yavaş kendini göstermesidir.

Tatlandırıcı, ağrı kesici, vitamin, akne, varis, ödem, mantar, sedef gibi hastalıklar için geliştirilmiş olan ilaçları hamilelik dönemlerinizde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Evcil ya da yabani her türlü hayvandan bulaşabilecek bir enfeksiyon bebeğinizi düşük yapmanıza sebebiyet verebilir. (Örneğin kedilerden bulaşabilen toksoplazma hastalığı.)

Aşırı sıcağın kan basıncını düşürebilme ihtimali olduğu unutulmamalı ve güneş altında fazla durmamalısınız. Aksi taktirde aşırı güneş ışını cildiniz üzerinde çeşitli lekelenmelere yol açabilir. Böyle bir durumda solaryum tedavisinden uzak durun.

Bu içerik gebelikte gerinmek, gebelikte zararlı olan şeyler, gebelikte uzanmak, gebelikte gerinmek zararlı mı, gebelikte yukarı uzanmak, gebelikte bebeğe zarar veren şeyler, gebelikte mantar bebeğe zarar verirmi, gebelikte yükseğe uzanmak, gebelikte gerinmek sakıncalımı, gebelikte uykudayken kendini sıkmak bebeğe zarar verirmi, gebelikte yapılması gereken hareketler, gebelikte eğilmek bebeğe zarar verirmi, gebelıkde stres bebeye zararlımı konularını barındırır.
Okunma: 35.768

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.