Gebelikte akıntı rengi ve tedavisi: Gebelikte akıntı nasıl olur, ne renk olur?

Gebelikte akıntı olur mu? Gebelikte akıntı ne renk olur? Hamilelikte akıntı olması ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler. Gebelikte akıntı ne renk olur ve akıntı nasıl olur? Gebelikte vajinal akıntının rengi ve kıvamı nasıl olur? Hamilelikte akıntı gelmesi ve gebelikte vajinal akıntı şikayetlerini azaltmak için yöntemler.

Vajinal akıntının artmasının sebebi olarak gebelik hormonlarının vaginanın içindeki florada dengeyi bozmasından kaynaklanır. Gebelikte normal olan bu akıntının ismi Lökore’dir. Bu akıntı bazen renksiz, genellikle süt kıvamında ve hafif kokuludur. Gebeliğin ileriki aylarında bu akıntının daha artığını ve koyulaştığını göreceksiniz. Bu akıntının oluştuğu sırada gözlemlememiz gereken en önemli nokta akıntının rengi değişiyorsa, kokusu artıyor ise, kaşıntı ve yanma eşlik ediyor ise enfeksiyon var demektir. Bu durumda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Gebelik dönemlerinde mantar enfeksiyonları çok sık görülür. Bunun sebebi ise vücut direncinin düşmesi ve vajina içindeki pH dengesinin hormonlara bağlı değişmesidir. Mantar belirtilerinin habercisi olarak peynirimsi, beyaz görünümde, yapışkan, kaşıntının ve huzursuzluk hissinin eşlik ettiği akıntılardır. Bu durumları doktorunuz bazı fitiller ve kremler ile tedavi edecektir.

Doğumdan önce mantar hastalığınız var ise bunu mutlaka doktorunuza belirtip tedavi etmeniz gerekecektir. Aksi bir durumda bu mantar hastalığınız bebeğinize de geçecektir. Bu mantar bebekler ağzında mantar (pamukçuk) oluşumuna sebep olabilir ve doğum kesesinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir.

Doktorunuz testler sonrasında cinsel ilişki ile geçen bir enfeksiyon tespit ederse eşiniz ile birlikte tedavi olmanız gerekir. Ve daha sonra ki ilişkilerinizde mutlaka prezervatif kullanmanız gerekir. Gebeliğin ilerleyen aylarında vajinal akıntı suların erken gelmesiyle karışabilir. Bu ani akıntıların miktarlarında bir artış olduğunu fark ettiğinizde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Aşağıda enfeksiyonlardan ve vajinal akıntıdan korunmasınız için gereken önlemleri belirtiyoruz.

İç çamaşırlarınız sadece pamuklu yapıda kullanınız. Gün içinde en az 2 kere değiştiriniz. Çamaşırlarınız temizliği için deterjan kullanmak yerine sabun tozu ile yıkamanızda ve mutlaka kızgın bir ütü ile ütülemenizde fayda vardır. Çalışan bayanlarda bu akıntı rahatsız ediyorsa hijyenik olan günlük ped kullanmaları gerekir. Ciddi enfeksiyonlara sebep olmaması için kesinlikle tampon kullanmayınız.

Gebelik döneminde deodorant ve pudra türü ürünler kullanmayınız ve kesinlik cinsel organınızı sabun ile yıkamayınız. Bu aylarda genital bölgeler için üretilmiş sabunlar kullanmanız gerekir. Mantar oluşumunu önlemek için aşırı şekerli gıdalar tüketmeyiniz. Kesinlikle vajinanın içini suyla yıkamayınız.

Cinsel ilişki esnasında kullandığınız prezervatiflerin kimyasal madde ve esans içerenleri kullanmayınız. İlişkilerinizde kesinlik basit olan prezervatifler kullanınız.

Bu içerik gebelikte akıntı, GEBELİKTE AKINTI NASIL OLUR, gebelikte akıntı rengi, gebelikte akıntı ne renk olur, gebelik akıntısı nasıl olur, erken gebelikte akıntı nasıl olur, gebelik akinti, gebelikte akıntı renkleri, gebelikte akıntının rengi, gebelerde akıntının koyu renk olması, gebe nasılolur, gebelikte akıntı rengi nascar, gebelikte turuncu akıntı konularını barındırır.
Okunma: 21.577

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.