Gebelik 7. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Hamileliğin 7. haftasında annenin durumu

Bu haftalar cildin yapısının bozulma sebeplerinin başında hormonların hızlı yükselişi gelmektedir. Bu nedenle yumuşak bir cilt temizleyicisi ve bol su ile yüzün yıkanması önemlidir. Bulantı azaltmak için kullanılan B6 vitaminin faydalarından biri de cildin yapısını korumasıdır.

Kıyafetlerin sıkmaya başlamasının nedeni belin kalınlaşmasıdır. Bu haftalarda kabızlık görülebilir. Adet sancılarına benzer kasık ağrısı ve kramplar görülebilir. Bu tip durumlar normaldir. Bu haftalarda az miktarda da olsa kanama görülmesi durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Bu haftalarda birçok gebede memelerde büyüme, hassasiyet ve koyulaşma olur.

Bu haftalar kullandığınız sutyenin gebelere özel destekli kullanılması ve 1 beden büyütülmesinde fayda vardır. Sık idrara çıkılmasının sebepleri büyüyen rahmin mesaneye baskı yapmasıdır.

Hamileliğin 7. haftasında bebek gelişimi ve bebeğin durumu

Bu haftalarda bebeğinizin boyu yani baş popo mesafesi (CRL) 9-11 mm olup küçük bir fasulye tanesi kadardır. Göz çukurunun erken oluşumu karanlık bir nokta olarak izlenebilir. Burun ve kulakların şekillenmesi küçük bir çukur olarak seçilebilinir. Bebeğin beyni hızla gelişmekte olup yüz karakteristikleri şekillenmiştir.

Ultrasonografi ile bebeğin kalp atımı, sağ ve sol odacık halinde olduğu saptanmaktadır. Bu haftalarda bebeğin yemek borusu ve nefes borusu bölünmesi tamamlanır. İki ayrı tüp olarak izlenir. Akciğerlerin ikisi de sağda ve solda olmak üzere pozisyonlarını alırlar. Bu haftalarda bebeğin kollar artık net bir şekilde izlenmektedir. Dirsekler ve bilekler farklılaşmaya başlar. Bebeğin ayakları çok ince olup, topuk taslakları ve parmaklar gelişmektedir. Göbek kordonu içinde bulunan bağırsakların oluşumu devam etmektedir.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 7 haftalık bebek gelişimi, 7 haftalık gebelikte kasık ağrısı, 7 haftalık gebelik belirtileri, 7 haftalık bebek görüntüsü, 7 hafta bebek gelişimi, yedi haftalık bebek gelişimi, GEBELİKTE 7 HAFTA, 7 haftada kasık ağrısı, gebeliğin 7 haftasında kasık ağrısı, 7 haftalık bebeğin gelişimi, 7 hafta gebelik belirtileri, 7 haftalık gebelik görüntüsü konularını barındırır.
Okunma: 8.424

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.