Gebelik 41. hafta ve miad aşımı: Gün geçmesi ve gün aşımı

Gebelerin bir kısmında miad aşımı görülür. Bu zaman gün geçmesi ve gün aşımı olarak bilinir. İlk gebelik geçiren anne adaylarında bu durum daha çok görülür. Gün geçmesi durumunda 3 günde bir ultrasonografi ile amniotik mayi miktarı kontrol edilir. Bu dönemde Amnios mayi azabilir. Bunun nedeni plasentada yaşlanma görülmesi mümkün olduğundan bebeğe iletilen besin seviyesi azalır dolayısıyla bebeğinizin idrarından oluşan bu sıvı azalacaktır.

Bu miktar çok önemlidir. Çünkü bunun azalması durumunda bebeğinize sıkıntı verebilir. Amnios mayi miktarının ölçümü yanı sıra 3 günde bir NST ile bebek kalp atım hızı da takip edilerek bebeğin iyilik hali kontrol edilir.

Normal beklenen doğum zamanından itibaren eğer 10 güb sonrasında doğum hala gerçekleşmediyse takip sırasında NST’ de bozulma ya da amnios mayi miktarında azalma olmuşsa doğumun gerçekleştirilmesi gerekir. Bu zamanda doktorunuz vajinal muayene yaparak rahim ağzınız belli bir olgunluğa gelmişse suni sancı verilerek normal doğum olması sağlanır ya da doktorunuzun verdiği karar ile sezaryen yapılabilir. Anne adaylarının bu kararlar sırasında doktorlarına güvenmesi ve doğum şekli konusunda ısrarcı olmamaları gerekir.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 41 haftalık gebelik, 41 hafta gebelik, gebelikte 41 hafta, 41 HAFTA, gebelik 41 hafta, gebelikte hafta izlenimi konularını barındırır.
Okunma: 6.243

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.