Gebelik 40. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Anne adaylarına müjde artık yolun sonu görüldü. Bu akıl almaz mucizeler dolu olan ve uzun yolcuğu başarı ile tamamladınız. Artık bebeğinize kavuşma vaktiniz gelmiştir. Bu dönemleri beklide yaşamınız boyunca unutulmayacak dönemler içine girecektir. En büyük temennimiz bütün anne adaylarının sağlıklı kolay bir doğum yaparak mutlu sona ulaşmalarıdır.

Doğumunu bekleyen anne adaylarında başlangıç belirtileri gebeye göre farklılık gösterir. Artık düzenli ve ritmik olan kasılmalar başlayabilir. Doğum suyunuz gelebilir, kanama olabilir, nişan olarak tanımlanan kanlı sümüksü tıkaç gelebilir. Bu belirtilerinden birinin oluşması sonunda hemen doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Gelişen bebeğinizin boyu artık 50 cm ve kilosu 3400-3500 gram olmuştur. Önceki dönemlerde oluşan verniksin büyük bir bölümü erişmiştir. Doğuma anına kadar akciğerler düzenli çalışmaktadır. El ve ayak tırnaklarının çok büyümesinden dolayı doğduktan sonra sıklıkla hemen kesilmesi gerekir. Her iki cinste de memelerde hafif bir büyüme görülebilir. Bu durum doğumdan sonra geçecektir. Bebeğinizin vücudunun %75’i su,%15’i de yağdan oluşmaktadır.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 40 haftalık bebek görüntüsü konularını barındırır.
Okunma: 4.459

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.