Gebelik 39. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Artık bu dönemde doğum sonrası eve dönüş hazırlıkları yapılmaktadır. Yeni bebeğinize uygun olarak evinizin hazırlanması gerekir. Bebeği ziyaret gelecek olan bebek çikolatası ikram edilmelidir.

Bu haftaya girildiğinde annelerde en çok görülen şikayetlerin başında miden yanması ve kabızlık görülür. Bu problemi çözmek için bol miktarda su ve lifli yiyecekler tüketilmelidir.

Az ve sık yemek midede oluşan yanmayı önlemekte en önemli etkendir. Yatmadan önce yemek yenmemesi ve öğünlerinizi küçük porsiyonlar ile oluşturursanız bu yanmaya engellemede size yardımcı olacaktır. Gece yattığınız başınızı yüksekte tutarsanız bu yanmalar az seviyeye indirecektir.

Bebeğin durumu

Gelişimi devam eden bebeğinizin ağırlığı artık 3200-3250 grama ulaşmış ve boyu 50 cm olmuştur. Hareket alanı artık iyicene daralmıştır. Yağ depolama işlevi en yüksek seviyededir. Bu yağların en önemli özelliği doğumdan sonra vücut sıcaklığının korunmasıdır. Lanugoların çoğu döküldü. Bu dönemde artık bebek erkekse testisler torbaya inmiştir. Artık sadece bebek doğum pozisyonunu alıp doğum için ağrıların başlamasını beklemektir.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 39 haftalık gebelik, gebelikte 39 hafta, 39 hafta gebelik, gebelik 39 hafta, 39 haftalık bebek görüntüsü, 39 haftada doğum, 39 hafta, 39 haftalik bebek, 39 hafta bebek hareketleri, 39 hafta bebek gelişimi konularını barındırır.
Okunma: 8.053

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Anonim 14 Kasım 2010 @ 23:01

    bende sezaryanlıyım ama normal doğum istiyorum mümkünmü

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.