Gebelik 38. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Doğum başlarken çok miktarda belirti mevcuttur. Bunlarda en sık görülen belirti nişan gelmesi olarak adlandırılan doğum kanalının tıkanmasına sebep olan sümüksü tıkacın dışarı atılmasıdır. Bu sümüksü yapı, kalın beyaz renkte ya da kanlı olabilir. Bu tıkaç bazı gebelerde görünmemesi normaldir. Gebeliğin son aylarında nişan olarak adlandırılan bu sıvının gelmesi olağan bir durumdur. Bu durumdan telaş yapmadan doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Bu zamana girildiğinde gelişen bebeğinizin ağırlığı 3000 gramı geçtiğinden dolayı hareket ettiği alan daralmıştır. Bu sebepten dolayı anne karnında yaptığı hareketler ağırlaşmaktadır. Anne adaylarının bebeklerinin hareket etmesini takip etmeleri önemlidir. Bu hareketleri bir kurala bağlamak doğru değildir. Çünkü her bebeğin kendi özgü hareket edecektir. Eğer bebeğinizin hareketine bir azalma izliyorsanız şeker oranı yüksek çikolata gibi besinler ardında hareket etmesini gözleyiniz. Bu arada hareket azalmasının nedeni bebeğin uyku hali ise bebek de uyanabilir. Bu durumların ciddi olduğunu düşünüyorsanız ve çok değişkenlik olduğu kanısına vardıysanız en güvenli yöntem olan NST ile bebeğin durumu tespit edilmelidir.

Bu zamanda kadar geçen sürede artık doğum ağrı kontrolüne karar verilmiştir. Epidural ile normal doğumda epidural uygulaması anestezi uzmanı tarafından lokal anestezik bir maddenin özel iğne ile bel omurgasının arasından omurilik kanalına verilmesiyle uygulanmaktadır.

15 dakika geçtikten sonra bu işlemin ağrıyı geçirdiği görülmektedir. Bu yönteme başlamadan önce kendinizi bu duruma hazır olup olmadığınızı anlamanız lazım ve çok iyi karar vermeniz gerekir.

Gebeliğin 38. haftasında bebeğin durumu

Gelişimi devam eden bebeğinizin boyu artık 49 cm ve ağırlığı 3100 grama yaklaşmıştır. Bu haftadan itibaren genellikle doğum yapılır. Doğumdan sonra bebeğinizde uzun saçlar ve tırnaklar görmek sizi şaşırtmamalıdır. Bebeğin üzerinde bulunan koruyucu görevi yapan verniks tabakası doğum sonrasında hızla erimektedir. Deri kıvrımlarında boyun ve sırt bölgelerinde bu sıvıyı görmek mümkündür. Lanugo diye adlandırılan ve ikinci trimesterde bebeğin vücudunu kaplayan ince tüyler dökülmekte olup sadece omuz ve sırtlarda yer almaktadır.

Bu dönemde bebeğin yakalama refleksi artık gelişmiştir. Bebeği bu dönemlerde daha çok hıçkırık tutmaktadır. Bu durum, soluk alıp vermek için antrenman yapması olarak açıklanır. Bağırsaklarının içinde bol miktarda mekonyum (dışkı) oluşmakta olup bağırsak hareketleri de düzene girmeye başlamıştır. Bebeğinizin bu hafta içinde karın çevresi ile baş çevresi hemen hemen aynıdır.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 38 haftalık bebek görüntüsü, 38 haftalık gebelik, 38 haftalık gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 38 hafta, 38 hafta gebelik, 38 hafta gebelikte mide bulantısı, 38 hafta bebek hareketleri, anne karnında 38 haftalık bebek görüntüsü, 38 hafta, 38 haftalık gebelikte karın ağrısı, 38 hafta bebek gelişimi, 38 haftalık bebek gelişimi konularını barındırır.
Okunma: 13.073

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.