Gebelik 37. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Bebeğiniz doğum kanalında

Bu zamana kadar sorunsuz gelen anne adaylarını tebrik ediyoruz. Çünkü doğumunuza sadece 3 hafta gibi bir zaman kaldı. Bu andan itibaren her an doğum olabilir. Gebelerin sadece %5’i tam 40’ıncı haftada doğum yapmaktadır.

İlk bebeğini bekleyenler annelerde bebeğin başı doğum kanalına yerleşip aşağı doğru hareket etmeye başlar. Çevredeki insanlar bu durumu fark edeceklerdir.

Doktorunuz nasıl doğuracağınıza karar veriyor

Bu dönemlere girildiğinde bebeğin ve annenin sağlığı için kontrolü yapan doktorunuz bebeğin doğuma karar verebilir. Bu kararın gerekliği olduğu durumlar; Kanama, plasenta previa, gestasyonel diyabet, preeklampsi, amniotik sıvıda azalma, gelişme geriliği gibi durumlardır. Böyle bir durumda 2 ayrı yol vardır. Doktorunuz normal doğum şansınız olduğunu söylerse serum içine doğumu başlatan ilacı koyup (suni sancılar) ağrılarınızın başlamasını sağlar. Diğer bir yol ise sezaryen kararı vermesidir. Böyle durumlarda doktorunuza güvenin. Bebeğiniz ve sizin için en doğru kararı verecektir.

Çatı darlığı testi

Doktorunuz bu dönemler bazı testler yapmak isteyebilir. Bunların bazıları doktorunuz vajinal muayene yapmasıdır. Bu muayene doğum kanallarının doğum için uygun olup olmadığını kontrol eder.

Çatı darlığı gibi durumların meydana gelip gelmediğine tespit edecektir. Gebelik dönemi boyunca doktor değişmediyseniz bu tür durumlar yaşamazsınız. Bu muayeneyi doktorunuzun doğum olmadan yapması gayet normaldir. Bu şekilde doğum şekliniz hakkındaki karar netleşecek ve belki de gereksiz yere doğum ağrısı çekmeyip veya vakum riskine girmeyip sezaryen kararı verilecektir.

Hamileliğin 37. haftasında bebeğin durumu

Gelişmekte olan bebeğinizin ağırlığı artık 2900 grama ulaşmıştır ve boyu 48 cm olmuştur. Bu zamanlarda 25-30 gr tartı alabilme özelliğindedir. Bebeğiniz kortizon üretebiliyor. Doğduğunda sağlıklı bir şekilde havayı alıp vermesi için akciğer gelişimi tamamlanmıştır. Bu zamandan sonra artık anne karnında fazladan süre geçirmektedir. Rahmin büyümesi ve incelmesiyle birlikte artık içeri giren ışık miktarı artmaktadır. Bu ışık miktarı değişikliği ile bebeğiniz gece ile gündüzü anlamaya çalışacaktır. Bebeğin buna kendini hazırlaması doğduğunda uyku düzeni oluşturması için önemlidir.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 37 hafta gebelik, gebelikte 37 hafta, 37 haftalık bebek, 37 haftalık gebelik, 37 haftalık bebek gelişimi, gebelikte 37 hafta raporu, 37 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü, 37 haftada doğum, 37 hafta, 37 haftalık gebelik görüntüleri, gebelik 37 hafta, 37 haftalık doğum, çatı muayenesi video, 37 haftalık bebek görüntüsü, 37 haftalık bebek görüntüleri, 37 haftalık bebek kilosu, 37 hafta bebek gelişimi, 37 haftalk gebelik, 37 haftalık gebelik videosu, gebelikte çatı muayenesi video konularını barındırır.
Okunma: 16.968

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.