Gebelik 36. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Yalancı doğum sancıları başlıyor

Doğuma artık 1 ay gibi bir zaman kalmıştır. Bu döneme giren anneler bebeklerini beklerken bebek leğen kemiklerinden meydana gelen doğum kanallarına girmeye başlar. Önceden gebelik geçiren anne adaylarında bu durum geç görülebilir hatta bazı gebelerde doğum esnasında oluşabilir.

Bu haftalar girildiğinde anne adaylarında artık yalancı doğum sancılar meydana gelmeye başlamıştır. Bunların özellikleri düzenli ve ritimli olmasıdır. Bu ağrılar dinlenmekle azalmaktadır. Bu ağrılar sıklık ve şiddeti giderek artmaz. Bu yalancı ağrıların ne zaman olacağı öncenden tahmin edilemez.

Doğum sancıları ve NST testi

Bu dönemlerden sonra gerçek doğum ağrıları ise düzenli oluşur. Gerçek doğum ağrıları düzenli ve ritmiktir. Bu ağrılar yalancı ağrılara göre daha şiddetli artar ve dinlenme süresi giderek kısalır.

Bu ağrıları istirahat ve pozisyon değişikliği yapılsa da ağrı karakterinde bir değişme olmaz. Karın yumuşaması be ağrının sona ermesi kasılması esnasında karın sertleşmesi ile oluşur. Eğer duyduğunuz kasılmayı tanımlayamıyorsanız en doğrusu doktorunuzla bağlantıya geçerek NST testi yaptırmanızdır. NST ile rahim kasılmalarının sıklık ve şiddetini tespit etmek mümkündür.

Gebeliğin 36. haftasında bebeğin durumu

Gelişmekte olan bebeğinizin boyu 47,5 cm ve ağırlığı 2500-2700 gram olmuştur. Bu zamandan sonra büyük bir ihtimalle bebek doğumu olursa bebeğiniz yoğun bakıma girmeyecektir. Artık akciğerde dahil olmak üzere bütün organların gelişimi tamamlanmıştır. Böbreklerin düzenle çalışması başlamıştır. Bu haftalarda karaciğerlerin bazı enzimleri salgılaması başlar. Bebeğin cildi epey yumuşadı ve ipeksi hale geldi. Bebeğinizin dişlerinin oluşumu zaman gerekir fakat damakları sertleşmeye başlamıştır.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 36 haftalık gebelik, 36 hafta gebelik, gebelikte 36 hafta, 36 haftalık doğum, 36 haftalık bebek kilosu, 36 haftada doğum, 36 haftalık bebek gelişimi, gebelik 36 hafta, 36 haftalık gebelikte sancı, gebelikte 36 hafta bebeğin durumu, 36 haftalk gebelik, 36 haftalık bebek görüntüsü, 36 hafta, 36haftalık bebek görüntüsü, 36 hafta bebek gelişimi, 36 hafta doğum, 36 haftada doğum belirtileri, 36 haftalık gebelik video, 36 haftada gebelik, gebeliğin 36 haftası konularını barındırır.
Okunma: 15.636

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.