Gebelik 35. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Gebeliğin 35. haftasında doğum stresi ve annenin ruhsal durumu

Doğum zamanı yaklaşmaya başlamıştır. Bazı annelerde bir takım endişeler ortaya çıkmıştır. Rahat bir doğum yapacak mıyım?”, “Doğum ağrılarına dayanabilir miyim?”, “Hastaneye yetişememe olasılığım var mı?”, “Doğumun başlangıç belirtilerini anlamayabilir miyim?”.Bu soruları bütün anne adayları geçirir. Bu tip sorunlarınızı doktorunuz cevaplayacaktır.

Bu dönemlerde yapılan çalışmalar doğum eylemi süresinin ve doğumda duyulan ağrıların şiddetinin annenin ruh haliyle gerginliğiyle orantılı olarak arttığını göstermiştir. Bu dönemlerde strese giren annelerin rahim kaslarının gerilmesi ile ağrılar artmıştır. Hamile kadınlarda stres ve gergin olunması kanda katekolamin denilen maddenin üretimine yol açar. Bu maddenin oluşması oksitosin maddesinin oluşmasını sağlar ve bun işlemler sonucunda rahmin daha şiddetli kasılması oluşur.

Doğum esnasında annelerin pozisyonları rahat olması ve kendini psikolojik olarak hazırlaması çok önemlidir. Doğum esnasın en uygun ve en sık kullanılan pozisyon sırt üstü yatmak ve arka tarafınızın yastıkla desteklemenizdir.

Bu pozisyon ile bebeğinizin doğum kanalı içersinde daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu dönemlerde yapılan sırt masajları rahatlamayı sağlayacaktır. Ağrıların hafiflemesi için derin ve yavaş nefes alıp vermek ağrıları azaltacaktır.

Hamileliğin 35. haftasında bebeğin durumu

Gelişmekte olan bebeğinizin boyu 46 cm ve ağırlığı 2400 grama ulaşmıştır. Bu dönemlerde meydana gelen doğumlarda artık bebeklerin bir kısmı solunum ve akciğer sorunları ile karşılaşmamaktadır. Yağ depolarının önemi doğum anında vücut ısınını düzenlemesi için gereklidir. Bu dönemlerde bebeklerin işitme duyuları çok güçlenmiştir. Artık bütün konuşmaları duyacak seviyeye gelmiştir.

Bu dönemler düzene giren uyku ve uyanıklık evrelerini bebeğinizde fark edebilirsiniz. Bebeğiniz artık doğum kanalına doğru yol almaya başlamıştır. Bebeklerin bu dönemlerde haftada 200-250 gram tartı alabilme kabiliyeti oluşmaktadır.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 35 haftalık gebelik, 35 haftalık bebek gelişimi, 35 hafta gebelik, gebelikte 35 hafta, 35 haftalık doğum, gebelikte 35 hafta bebek gelişimi, 35 haftada doğum, 35 hafta bebek gelişimi, 35 haftalık bebek görüntüsü, gebelik 35 hafta, 35 hafta, gebelikvedogum net, www gebelikvedogum net, 35 haftalık bebek doğumu konularını barındırır.
Okunma: 9.088

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.