Gebelik 30. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Hamilelikte 30. hafta ve annenin durumu

Yapılması devam edilen rahatlama ve gevşeme teknikleri doğumda ve gebeliğin son dönemlerinde çok faydalı olacaktır. Bu dönemler bedensel gevşemeyi rahatlamanız için en uygun pozisyonu seçmeniz gerekecektir. Bunun için çoğu zaman yastık kullanılır. Gözlerinizi kapatıp ve beyninizi vücudunuzun farklı bölümlerinde germe ve gevşeme hareketlerine yoğunlaştırmanız size yardımcı olacaktır. Topuklardan başlayıp kademeli olarak gevşeme kasılma hareketiyle başa doğru ilerleyip ve aynı hareketi tekrar topuklara doğru geri dönerek yapmalısınız. Bu hareketler bittiğinde çok rahatlamış olduğunuzu hissedeceksiniz.

Derin bir konsantrasyon ile zihinsel rahatlama yapılması gerekir. Bu konsantrasyonu sessiz bir odada yapmalısınız. Zihninizi boşaltıp derin nefes alınmalıdır. Derin nefes aldıktan sonra birkaç saniye nefesinizi içinizde tutun ve ondan sonra yavaş yavaş verin. Kaslarınızın gevşemesi dengeli bir pozisyon aldığınızda başlayacaktır. Bu hareketleri yapmak için her sabah 10 dakikanızı ayırmanız tavsiye edilir.

Bu dönemlerde hafif ödem gelişimi anne adaylarının %40-7’ inde gelişir. Bu gelişen ödem sıcak havalarda ve ayak bileklerinde ve bacaklarda bariz olur.

Hafif ödem normal bir bulgu olmakla beraber eğer ellerde ve yüzde şişme ortaya çıkmışsa eğer şişme 24 saatten fazla devam etmişse ya da hızlı kilo alımı, kan basıncında yükselme eklenmişse doktorunuzla bağlantı kurmanız gerekmektedir. Bu tip belirtiler preeklampsinin olası işaretleridir. Preeklampsinin en belirgin bulgularından biri ödem ve hipertansiyonun yanı sıra idrarda protein atılımı olup basit bir idrar tahlili ile tespit edilmesi mümkündür.

Hamileliğin 30. haftasında bebek gelişimi

Gelişen bebeğin boyu 40 cm olmuştur ve ağırlığı 1300 grama ulaşmıştır. Artık bebeğinizin hareketleri eskisi kadar sık hissetmeyeceksiniz. Bunun nedeni gelişme hızla devam ettiğinden ve bebeğin alanı kısıtlandığındandır. Bu dönemlerde daha çok el ve ayaklar oynamaktadır. Günün bir kısmını gözlerini açıp kapatarak geçirmektedir. Gelişen bebeğiniz artık tüm ışıkları takip ederek tepki verebiliyor. Kemik iliği hızlı bir şekilde eritrosit (kırmızı kan hücresi) üretmektedir. Gözyaşı bezlerinden gözyaşı yapımı başladı. Evet, yanlış okumadınız bebeğiniz ağlayabilir!

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 30 haftalik bebek gelisimi, 30 haftalık gebelik, gebelikte 30 hafta, 30 hafta, 30 hafta bebek gelişimi, 30 hafta gebelik, 30 haftalık bebek kaç aylık olur, gebelikte 30 hafta beslenme, 30 haftada bebek hareketleri, 30 hafta bebek kilosu, gebelik 30, 30 haftalık gebelik görüntüleri, 30 haftalık gebelikte cinsellik, 30 haftalık bebek görüntüsü, 30 haftada bebek gelisimi konularını barındırır.
Okunma: 8.269

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.