Gebelik 27. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Hamileliğin 27. haftası ve annenin durumu

Artık gebelik döneminizde ilk 3 ayı bitirdiniz sizi tebrik ediyoruz. trimester olarak adlandırılan sürecin başlamasıyla birlikte doğumun gerçekleşeceği hastanenin saptanma zamanı da artık gelmiştir. Bu süreyi seçerken en iyi yönlendirmeyi gebelik takibinizi yapan doktorunuz belirleyecektir. Size uygun doktorunuzun ve sizin kolaylıkla ulaşabileceği ve sosyal güvenceniz varsa kullanabileceğiniz hastaneyi düşünme zamanı gelmiştir.

Bu dönemde gülmek, öksürmek egzersiz yapmak, ani pozisyon değiştirmekle meydana gelen idrar kaçırma gibi durumlar anne adaylarında çok sık görülen şikayetlerdir. Bu şikayetlerin sebebi hormonların artması ve büyüyen bebeğin mesaneye yaptığı baskıdır. Bu şikayetler önceden doğum yapmış gebelerde daha sık görülür. İdrar kaçırma şikayetini azaltmak için pelvik taban kaslarını güçlendiren ve aynı zamanda doğum kanalındaki kasları da doğuma hazırlayan Kegel egzersizleri önerilir. Yapılan bu egzersizler günde en az 30-50 kez tekrarlanmalıdır. Her yapılan her bir egzersiz en az 10 saniye sürmelidir. Bu egzersizin en basit anlatımı idrar yaparken idrar akımını istemli olarak kesilip 10 saniye sonra idrara yapılmaya devam edilmesidir.

Bu dönemlerde anne adaylarında nefes almakta zorluk ve nefes darlığı görülür. Bunun sebebi Büyüyen rahmin diafragma tabakasına yaptığı baskıdır. Bu tabaka göğüs boşluğu ve karın boşluğu olan kas tabakasıdır. Bu tip durumlar gayet normaldir.

Gebeler artık bu dönemle birlikte sırt üstü yatamazlar. Bundan dolayı istirahat ederken yastık kullanmaları bu şikayetleri azaltır.

Hamilelikte 27. hafta ve bebek gelişimi

Gelişen bebeğin boyu 36cm ve ağırlığı 900 gr olmuştur. Artık gözleri daha dikkatli bir hale gelmiştir. Gelişen retina artık tamamlanmak üzeredir. Aydınlık olup ve karınlığa tepki verdiği görülebilir. Doğum sonrasına hazırlık yapan akciğerler artık suyu düzenli bir şekilde alıp vermektedir. Karnınızın üzerine kulağını dayayan bir kişi rahatlıkla bebeğin kalp atımlarını ayırt edebilmektedir.

Bu dönemler bebek çok aktiftir. Çünkü hareket alanı çok fazladır ve ağırlığı azdır. Bu hareketler dışarıdan bakan biri izleyebilir. Artık bu döneme girildiğin bebeğin anne karnındaki hayatı düzenli olmaya başlamış uyku ve hareketli olma dönemleri anne tarafından fark edilebilmektedir. Anne ve babanın seslerini ayırt edebildiğini ve tepki verdiğini biliyor muydunuz? Gelişen beyin fonksiyonları hızla tamamlanmaya devam etmektedir. Sesli kitap okumayı ve müzik dinletmeyi unutmayınız!

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 27 haftalık gebelik, 27 hafta gebelik, gebelikte 27 hafta, 27 haftalik bebek, 27 haftalık bebek hareketleri, 27 haftalık bebek görüntüsü, gebelik 27 hafta, 27 haftalik bebek gelisimi, 27 haftalık gebelikte bebek hareketleri, 27 hafta, 27 haftal, 27 haftada bebek hareketleri, 27 hafta bebek hareketleri, 27 haftalık gebelik görüntüleri, 27 hafta bebek gelişimi, gebeliğin 27 haftası, 27 haftalık bebek kilosu, 27 haftalık gebelik görüntüsü, 27 haftalık bebeğin kilosu, 27 haftalik bebek görüntüleri konularını barındırır.
Okunma: 11.510

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.