Gebelik 26. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Gebeliğin 26. haftasında anne

Haftaların ilerlemesi ile birlikte gebelerin el ve ayaklarında şişmelerin olduğunu ve özellikle ayak sırtında bu şişmenin çok olduğu şikayeti edilir. Ayaklarda şişme görülmesinin sebepleri büyüyen rahim karın boşluğunda ana toplardamara yaptığı basınçtır. Bunu önlemek için çalışan anne adaylarının 2 saate bir 10 dakika yürüyüş yapmaları ve dinlenmeleri ve bu dinlenme anında ayaklarını yukarda tutmaları gerekmektedir. Bu ödem oluştuğu zamanlarda tansiyonunuzun yükselmediğinden emin olmanız gerekir. Gebelik döneminde unutulmaması gereken en önemli faktör tansiyonun 140/90’ın altında olması gerekmektedir.

Birçok kişinin tartıştığı ve çok gereksiz bir tartışma olan Anne sütü mü? Yoksa mama ile beslenme mi? Bu soruya verilebilecek cevap kesinlikle anne sütüdür. Gebeliğin son 3 ayına girildiğinde anne adayları bu bilince ulaşmalıdır. Anne sütü bebekler için yerini hiçbir maddenin dolduramayacağı bir besin kaynağıdır. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Emzirmek aynı zamanda doğum sonrası rahmin toplanmasını hızlandırmakta ve kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Anne karnında bebek gelişimi – 26. hafta

Gelişmekte olan bebeğin boyu 36 cm ve ağırlığı 780 gr olmuştur. Yağ depolaması devam etmektedir. Bebeğin bu depoladığı yağlar doğum esnasından vücut ısısının ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Güçlenen omurga eklemleri ve diğer eklemler artık daha güçlenmiştir. Gözlerde başlayan retina tabaka oluşumu devam etmektedir.

Bebeğiniz artık dışarıdan duyduğunuz sesler ayırt edebilmektedir. Akciğerlerdeki hava keseciklerinin doğumdan sonra yapışmasını engelleyen ve hava soluması için mutlaka gerekli olan surfaktan maddesi yapılmaya başlanmıştır. Bebeğinizi optik sinir (görme sinir) çalıştığını görmek için ışık tuttuğunuzda başını yana doğru çevirecektir. Gelişen bebeğiniz dışarıdan gelen dokunmalara yanıt vermektedir. Temasla hareket edebilmektedir. Bu dönemde bebeğinizi sevmekten kaçınmayın.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 26 haftalık bebek gelişimi, 26 haftalık bebek görüntüsü, 26 haftalık gebelik, 26 hafta bebek gelişimi, 26 haftalk gebelik, gebelikte 26 hafta, 26 hafta gebelik, 26 haftalık bebek kaç aylık olur konularını barındırır.
Okunma: 6.869

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.