Gebelik 20. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Gebeliğin 20. haftasında anne

Bu döneme kadar gelen anneleri tebrik ediyoruz. Artık yolun yarısını tamamladınız. Bu haftaya giren anneler kendilerini muhteşem hissederler ve önceki dönemlerde kaybettikleri enerjileri geri kazanırlar. Artık dışarıdan gebelik çok rahatça fark edilir.Çünkü rahim artık göbek deliği seviyesine ulaşmıştır.Bu gelişme ölçüldüğünde 18-22 cm olur.Bu dönemde hafif kaşınmalar olabilir.Bu kaşınmaların sebepleri büyüyen karnın gerilmesidir.Karın cildinin nemlendirilmesi önemlidir.

Gelişe bebeğin kalp atımları el doppleri rahatlıkla duyulabilir. Anneler karın cildine kulak dayayarak bu sesleri duyabilirler. Kulakla karnın dinlenmesi ile duyulabilinen kalp atımlarının ince hızlı ve ritmik olacağı dikkate alınmalıdır. Bunun sebebi bebeklerin kalp atım hızlarının dakikada 120-160 olmasıdır.

Anne adaylarının bazılarında nefes almakta zorluklar olabilir. Bu adaylar genellikle minyon yapıda kısa boylu ve fazla kilolu olan anne adaylarıdır.

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları esnasında görülen nefes alma güçlüğünden doktorun haberdar edilmesi gerekmektedir. Çünkü her 100 kadından birinin gebelik esnasında astım problemi olduğu bilinmektedir. Gebelik döneminde astım hastalığı şiddetlenme göstermeyebilir. Şiddetlenebilir bazı durumdalar tam tersine düzelmede gösterebilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma ilginç olarak, muhtemelen hormonal etkilerden kaynaklanarak kız bebeğe gebe olan kadınlarda astım semptomlarında artma olduğunu saptamıştır. Böyle durumlarda panik olmamak gerekir çünkü güvenle kullanılan astım tedavi yöntemleri mevcuttur.

Bu dönemlerde doğum şekli ve süreci ile ilgili kararları vermek çok erkendir. Doğum fizyolojik bir süreçtir. Eşinin gebeliğin başından sonuna kadar yardım etmesi gerekir. İyi bir gebelik dönemi geçirmek için iyi beslenme gerekir. Bu dönemde sakin cesur ve rahat olmak gerekir.

20. haftada bebek gelişimi

Gelişmekte olan bebeğin baş popo mesafesi 16,5 cm ve ağırlık olarak 300 gr ulaşmıştır. Anne adayları gibi bebeklerde artık yolun yarısına gelmiştir. Bebeklerin bütün kasları daha da güçlenmiştir. Bu dönemlerde bebekler annelerinden bağışıklık hücrelerini almaktadır. Bebeğin beyin duyu merkezleri hızla gelişmektedir. Bu döneme girildiğinde artık müzik dinletebilirsiniz. Çünkü bebek artık şiddetli seslere tepki verecektir. Kız bebeğin yumurtalıklarında 6 milyon yumurta hücresi bulunmaktadır. Rahim gelişimi tamamlanmıştır ve vajina gelişimi başlamıştır.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 20 haftalık bebek gelişimi, 20 hafta gebelik, gebelikte 20 hafta, 20 haftalık gebelik, 20 hafta bebek gelişimi, 20 haftalık gebelik gelişimi, gebelikte 20 haftalık bebek, bebek 20 haftasında ne durumu konularını barındırır.
Okunma: 6.702

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.