Gebelik 13. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Hamilelik döneminin 13. haftasında anne

Bu hafta gebeliğin balayı olarak adlandırılır. Bu hafta İkinci trimester haftasıdır. Bu haftada artık anne adayı gebelik öncesi enerjisine yedinden kavuşur ve şikayetlerin bir kısmı geçmiştir. Bulantı ve kusmalar artık geride bırakılmıştır. Bu dönemde anne adayları kendilerini mükemmel hissetmelerini sebebi ileriki aylarda ortaya çıkacak fiziksel rahatsızlıkların henüz ortada olmamasıdır.

Bu dönemde ilk anne olacak adayların gebelik dönemi dışında çocuk bakımını öğrenmeye başlaması gerekir ve çocuğun gelişimi sürdürecek olan çocuk doktoru aranması lazımdır. Bu konuda danışabileceğiniz en iyi kaynak daha önceden doğum yapmış tanıdıklarınızdan aldığınız tavsiyelerdir. Gebe kendine psikolojik destek sağlaması ve korkularını yenmek için çocuk bakımı ile uğraşması gerekir.

Önceki dönemlerde başlayan memelerdeki hassasiyetlik bu dönemde de devam edecektir. Baş ağrısı, kabızlık ve midede ekşime – yanma hissi süregelebilir.

Kullandığımız folik asidin takviyesinin mide problemlerine sebep olduğunu unutmamak gerekir. Önlem almamız gereken bir diğer unsur bu dönemde başlayacak olan karın çatlaklarıdır. Bu çatlaklar gebelikten sonrada kalıcı olurlar ve tedaviye yanıt vermezler. Bunları önlemek için Bol sıvı alımı, taze sebze ve meyve tüketimi, egzersiz yapılması ve uygun kilo alımı önemlidir. Kakao yağı, badem ve çatlak önleyici yağlar kullanmak iyi gelecektir.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğin durumu

Gelişimi devam eden bebeğinizin boyu 7cm olup ağırlığı 24gr olmuştur. Bebeğin bağırsakları artık vücut dışından karın boşluğuna yerleşmiştir. Ses tellerinin gelişimi tamamlanmıştır. Bebeğin yüz karakteristikleri, kulaklar gözler ve burun olması gerektiği yerlerdedir. Uzaması devam eden kolların daha da büyüdüğünü görürüz ve daha kolay hareket etmeye başlamıştır. Meydana gelen plasenta artık tam kapasitede çalışmaktadır ve gerek hormon üretimi gerekse bebeğe verilen besin ve oksijen iletimini daha düzenli sağlamaktadır. Akciğerleri gelişen bebek amniotik sıvıyı alıp vermeye başlamıştır.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik 13 haftalık bebek görüntüsü, 13 haftalık bebek gelişimi, 13 haftalık bebek, gebelikte 13 hafta görüntüleri, 13 haftalık gebelik, 13 HAFTA BEBEK GELİŞİMİ, 13 hafta, 13 haftalık gebelik görüntüleri, 13haftalık bebek görüntüsü, gebelikte 13 hafta, 13 hafta bebek görüntüsü, 13 haftalık bebek videosu, 13 haftalık bebek görüntüleri, 13 haftal, 13 hafta gebelik görüntüsü, 13 hafta gebelik, 13 haftalık bebeğin gelişimi, 13 haftalık gebelik görüntüsü, gebelikte 13 haftada bebek gelişimi konularını barındırır.
Okunma: 9.235

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.