Gebelik 12. hafta bebek gelişimi ve annenin durumu

Hamileliğin 12. haftası ve annenin durumu

Bu dönem gebelik sürecinin en tehlikeli olduğu zamandır. İlk 3 ayın geçilmesi anne adaylarını rahatlatır. Bu dönemden sonra sabah bulantıları azalacaktır. Halk arasında ‘madalyon’ diye adlandırılan göbek altındaki siyah çizgisi (linea nigra) belirmeye başlayacaktır.

Karnınıza elle dokunduğunuz artık futbol topu gibi ele gelir bir cisim haline gelmiştir. Bunun sebebi Rahim leğen kemiklerinin üstüne doğru yükselmesidir.

Gebelik muayeneleri ilk 7 ay ayda bir yapıldığı için kilo değişikliklerini doktorunuzun ayda bir kere takip etmesi yeterli olmayabilir. Gebelerin tartılırken tuvaletlerini yaptıktan sonra dijital tartı ile günün 3 devresinde kilolarını kontrol etmeleri gerekir. Unutulmaması gereken önemli faktörlerden biride alınan fazla kiloların bebeğinde fazla kilolu olacağı düşüncesidir. Bu fazla kilolar aksine birçok hastalığa sebep vermektedir.

Günlük su miktarımız olan 6-8 bardağını tüketmemiz gerekir. Her gün farklı sebze ve meyveleri tüketmek, protein alımına dikkat etmek, karbonhidratların fazla tüketiminden kaçınmak önemlidir.

Önceki dönemlerde görülen memelerde hassasiyetlik devam edebilir. Baş ağrısı, kabızlık ve midede ekşime, yanma hissi süregelebilir. Gebelik döneminde kullandığımız folik asit tok karnına alınmalıdır. Çünkü bu asit takviyesinin mide problemlerine sebep olduğunu unutmamak gerekir.

Hamileliğin 12. haftasında anne karnında bebeğin durumu

Gelişen bebeğinizin boyu artık 55-60 mm, ağırlığı 14 gr olmuştur. Fetus sıvıları yutma, absorbe etme ve atılımını yapma kabiliyetine kavuşmuştur. Gelişimini sürdüren eller artık tamamlanmış olup tırnakların büyümesi başlamıştır. Bebeğin yüz karakteristikleri netleşmiştir. Kulakları başın her iki yanında yer alıp her iki gözünü de kapatabilmektedir.

Bu dönemde kan şekerini sağlayan insülin salgısını üretmeye başlamıştır. Karaciğer ve pankreas fonksiyonları başlamıştır. Amniotik kesenin içinde 50 mililtre amnios sıvısı yer almakta olup bu haftada plasenta hormon üretiminin önemli bir kısmını üstlenir. Bir takım hormonlar salgılanmaya başlanmıştır artık. Bu hormonlar; hipofiz bezinde büyüme hormonu, süt hormonu, tiroidi uyaran hormondur.

Bu haftanın diğer haftalara göre en ilginç özelliği artık bebeğinizin ses telleri oluşmaya başlamıştır. Saçları ve tırnakları hızla uzamaktadır. Fakat gelişen ses telleri bebeğinizin ağlamasını duymanıza yetmeyecektir. Bunun için en az 6 ay beklemek gerekecektir.

DİĞER HAFTALAR: HAFTA HAFTA GEBELİK ve HAFTA HAFTA BEBEK GELİŞİMİ

Bu içerik gebelikte 12 hafta, 12 haftalık bebek gelişimi, 12 haftalık bebek görüntüsü, 12 haftalık gebelik görüntüleri, 12 hafta bebek gelişimi, 12 haftalık gebelik belirtileri, 12 haftalık gebelik, gebelikte 12 hafta görüntüleri, 12 haftalık bebeğin gelişimi, 12 haftalık bebeğin boyu, 12 hafta gebelik, 12 hafta gebelik belirtileri, 12 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü, gebelik 12 hafta, 12 haftalık bebek görüntüsü video, gebelikte 12 hafta bebek gelişimi, 12 haftalık gebelik görüntüsü, gebelikte 12 hafta belirtileri, gebelikte 12 hafta gelişimi, 12 haftalık bebek boyu konularını barındırır.
Okunma: 17.856

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.