Gebe kalamama nedenleri, infertilite sebepleri: Neden gebe kalamıyorum?

Gebe kalamama nedenleri? Neden gebe kalamıyorum? Gebe kalabilmek için neler yapılmalı? Evliliğin ilk yılında gebelikte başarı oranı %80’in üstündedir. Geriye kalan %20’lik kısım ise 2. yılda başarılı olurlar. Devamında hamile kalamamanın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Sperm ve sperm üretimi sorunları. Gebelikle incelenen ilk detay, erkek eşin sperm durumudur. Spermin hiç olmaması ya da gebelik için yeterli olmaması sperm iletimini etkiler. Erkek ve sperm kaynaklı gebe kalamam sebeplerini şöyle sıralayabiliriz: Alkol, sigara gibi uyuşturucu madde kullanımı, oligospermi (sperm sayısının düşük olması) ve azospermi (hiç sperm üretememe) rahatsızlığının varlığı, doğumsal (genetik) hastalıklar, karından yapılan ameliyatlar, erken boşalma, ereksiyon sorunu, cinsel ilişki dönemlerinin seyrekliği, vazektomi yaptırımı, varikosel rahatsızlığı vb. etmenleri örnek olarak gösterebiliriz.

Yumurta hücresi ve yumurtlama dönemi ile ilintili sorunlar. Gebelikle incelenen ikinci detay yumurta hücresi ve yumurtlama dönemidir. Bunun sebebi rahim içerisinde gebelik için gerekli olan ovulasyon (gebelik için gerekli olan döllenebilecek yumurta hücresi) üretiminin olmamasıdır. Bu duruma erken menopoz başlangıcı da sebebiyet vermiş olabilir.

Yumurta hücresi ve spermin birleşmesi ile ilintili sorunlar. Tüplere giden yolların döllenmiş zigotun gelişimi için açık olması gerekir.

Doğuştan kapalı veya rahim yapısının tümden bozuk olduğu vakalarda sperm ovulasyona (gebelik için gerekli olan döllenebilecek yumurta hücresi) ulaşamaz. Kadın kaynaklı bir gebelik problemidir. Günümüzde bu soruna fazla rastlanmaz.

Tüplerin tıkanık olması. Tüplerin tek taraflı kapalı olduğu durumlarda hamilelik olasılığı yüksektir. Fakat tüplerin iki taraflı yönden de kapalı olma durumu hamileliği komple engelleyen bir etmendir. Tüplerin tıkanık olmasının sebebi anne adayının önceden geçirmiş olduğu bir çeşit pelvik enfeksiyona bağlı olabilir. Buna bağlı olarak pelvis yapısının da spermleri engelleme durumu unutulmamalıdır.

Asherman sendromu. Düşük sonrası yaptırılan sorunlu kürtajın rahim yapısını bozarak gelişen anatomik rahatsızlıktır. Rahim içinde yer alan septumlar, rahim içi şekil bozuklukları, tam gelişmemiş rahim, çift rahim başlıca gebeliği engelleyen etken faktörlerdendir.

Unutulmamalıdır ki eşlerin ilk denemelerde başarılı olmasına dair kesin bir kaide yoktur. Eğer ileriye dönük devamlı gebe kalınamıyorsa doktora başvurulmalı, gebe kalamamanın nedenlerin tanısı doktor tarafından koyulduktan sonra gebe kalmaya yönelik tedaviye başlanmalıdır.

GEBELİK İÇİN UYGUN GÜNLER

YUMURTLAMA GÜNÜ NASIL ANLAŞILIR? YUMURTLAMA GÜNÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

GEBELİK İÇİN UYGUN CİNSEL POZİSYONLAR NELERDİR?

YUMURTLAMA TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Bu içerik sperm ve yumurtanın birleşmesi video, sperm ve yumurtanın birleşmesi izle, sperm ve yumurtanın birleşmesi video izle, sperm ile yumurtanın birleşmesi videosu, spermle yumurtanın birleşmesi izle, sperm ve yumurta birleşmesi video, yumurta ve spermin birleşmesi video izle, yumurta ve spermin birleşmesi video, yumurta ile spermin birleşmesi video izle, yumurtayla spermin birleşmesi video, sperm ile yumurtanın birleşmesi video, yumurta ile spermin birleşmesi video, spermle yumurta nasıl birleşir video, sperm ve yumurtanın birleşmesi, spermle yumurtanın birleşmesi konularını barındırır.
Okunma: 5.804

Benzer İçerikler

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.