Folik asit ve faydaları: hangi besinlerde folik asit vardır?

Folik asit nedir, folik asidin faydaları ve görevleri nelerdir, hangi besinlerde folik asit vardır? Gebelik ve folik asit ilişkisi, hamilelikte folik asit tüketimi, gebe kalmak isteyen bir kadının ihtiyaç duyduğu günlük folik asit miktarı..

B grubu vitaminleri arasında yer alır.

Aminoasit metabolizmasında ve DNA üretiminde etkilidir. Hücrelerin gelişimi ve büyümesini artırarak doku oluşumunu sağlar.

Kötü beslenme, alkolizm, kanser ve gebelik duyulan folik asit ihtiyacını arttırır.

Folik asit eksizliği sonucu kansızlık sorunu ve megaloblastik anemi gibi sorunlara neden olabilir.

Yapılan klinik çalışmalar hamilelik sırasında ve hamilelikten önceki 3 ayda günlük 400 miÜ folik asit alımı bebekteki anomalileri önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Omuraga açıklık veya kafatasının gelişememesi en çok rastlanılan anomaliler arasındadır. Bu anomalilere normal bir gebede rastlama oranı 1/2000’dir.

Folik asit eksikliğinde plasenta anomalileri, erken doğum ve kalp anomalileri gibi durumlar oluşabilir. Folik asitin kalp hastalıkları ve inme gibi hastalıkları %50-60 oranında azalttığı söylenmektedir.

Doktorlar günlük 600 iUi oranında folik asit alınmasını önermektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken husus doktor tavsiyesi olmaksınız günlük 1000 iUi üzerinde folik asit alınması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Folik asit hangi besinlerde bulunur?
Fasulye, bakla ve mercimek
Karpuz
Brokoli
Sakatatlar
Tüm Narenciyeler
Ispanak ve Marul

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının günlük her gün düzenli olarak folik asit alması gerekmektedir. Midedeki asidite oranını artırabileceği için tok karnına alınması tavsiye edilir ve gebelik oluştuktan sonra 3 ay daha devam edilmelidir.

Bu içerik folik asit nelerde bulunur, folik asit faydaları, folik asit hangi besinlerde bulunur, folık asit hangi besınlerde var, folik asitin faydaları, folik asit hangi gidalarda var, folik asit nelerde var, folik asit hangi yiyeceklerde bulunur, günlük folik asit ihtiyacı, folik asitin yararlari, folik asidin faydalari, folik asit hangi besinlerde, folic asit faydaları, hangi besinlerde folik asit var, FOLİK ASİT, folik asit hangi yiyeceklerde var, gebelikte folik asitin faydaları, FOLİK ASİT YARARLARI, folik asit en çok nelerde bulunur konularını barındırır.
Okunma: 26.308

Benzer İçerikler

3 Yorum

  1. adim zeynep 08 Temmuz 2009 @ 21:52

    ben oncelikle butun hamile bayanlara folik asiti tavsiye ediyorum egerki anneler bebeklerinin sagligini dusunuyorsa mutlaka kullansinlar eminim ilerde faydasini goreceklerdir.ben hamileligimde kullanmadigim icin simdi bebegim kullanmak zorunda kaldi suan cok iyi saglilikli bir bebek icin folik asit sart

  2. Anonim 09 Temmuz 2009 @ 01:51

    evet çok doğru ilk üç ay kullanmak gerekli

  3. sevgi 09 Ağustos 2010 @ 16:58

    ben 6 aylık hamileyim ve hala folik asit kullanıyorum bırakmalımıyım cevaplarınızı bekliyorum

Lütfen yorumunuzu yazın

Dikkat!

Sitemizdeki sağlık yazıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekime başvurunuz.