Fal bakmak günah mı? Fal baktırmak günah mı?

Fal bakmak günah mı? Fal baktırmak günah mı?

Fal bakmak ve baktırmak günah mı? Fallar gerçek mi, falcılar geleceği görebilirler mi? Fallar insanların özellikle fala inanan insanların sosyal hayatlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu etkiyi oluşturan nedenlerden biri de insanların pek de mantıklı hareket etmemesinden kaynaklanır.

Yurdumuzda tıpkı diğer konular gibi fal konusu da bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bunun en temel nedeni ise her bölgenin kendine has bir inanış ve kültür yapısına sahip olmasından kaynaklandığı önemle vurgulanmaktadır. Özellikle de varlıklı olmayan yani bir bakıma da fakir diyebileceğimiz insanların ilgi gösterdiği fal konusu insanların kendilerini sıkıntıdan kurtarmaları ya da bir çıkış kapısı niteliğinde kabul edilmektedir.


Bu oran özellikle de İç Anadolu’nun doğusu ve diğer doğu bölgelerinde etkisini gösterir. Bunun nedeni de biraz önce belirttiğimiz gibi insanların içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtulabileceğini öğrenmek ve gelecekte yaşayacağı sorunlardan kurtulmak için ne yapması gerektiğini öğrenmesinden kaynaklanmaktadır.

Tabi bu inanç meselesi diğer bölgelerde de özellikle de günümüzde gençlerde daha çok etkisini göstermektedir. Bunun temel nedeni ise gençlerin belirli konularda özellikle de ergenlik dönemindeki gençlerin yeterince bilinçlenmemesinden kaynaklanır. Bu bilinçsizlik onlara sürekli bir çıkış kapısı aratmakta ve başvurdukları en önemli olgu da fal olarak hayatlarını işgal etmektedir. Özellikle de şehrin ana merkezlerindeki kafe, kahvehane, kafeterya ve çeşitli çay evlerinde oluşturulan ücretli fal bakımları gençleri daha çok bu konuyla ilgili duyarlı hale getirmektedir. Fal bazı insanlar için neredeyse tek çıkış kapısı olarak görülmektedir. Çünkü falcılardan duydukları birkaç olayın hayatlarında cereyan etmesi gençleri bu konuya daha alakalı kılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki gaibi yani geleceği Yüce Allah’tan başkası bilemez ve falcıların gelecek ile söyledikleri her şey uydurmadır. Zaten gerçekten geleceği görebilseler sayısal loto gibi oyunlarla çoktan zengin olurlar ve fal bakma işiyle uğraşmazlardı. Son olarak fal bakmanın da baktırmanın da haram olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Bu içerik fal baktırmak günah mı, fal bakmak günahmı, fal baktırmanın günahı, fala bakmak günahmı, fal bakmanın günahı, kahve falı baktırmanın günahı, fal baktirmak, fal baktırmak günahmı, fal baktırmak günah mıdır, fal gerçekmidir, kahve falı bakmanın günahı, fal bakmak günah, fal bakmak günah mıdır, fala bakmanın günahı, fal bakmanın günahları, kahve falı günahmı, kahve fali bakmak günahmı konularını barındırır.
Yayımlanma tarihi 25 Nis 2010 Okunma: 6.182
Benzer yazılar


Lütfen yorumunuzu yazın

Açıklama: Yorumlarınız editör onayından sonra yayımlanacaktır. Lütfen yorumlarınızın imla kurallarına uygun olmasına ve tamamını büyük harfle yazmamaya özen gösteriniz.